Pazar araştırması ve pazara giriş desteği kapsamında sektörel ticaret heyetlerinin işletmelerin ihracat performanslarına etkisi
The impact of sectoral trade delegations on firms' export performances within the scope of market research and market entry support
  1. Tez No: 483161
  2. Yazar: GÖKÇEN TÜRK ÇAKIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerin ihracat performanslarını iyileştirmeye yönelik ihracat odaklı devlet desteklerinden olan Ekonomi Bakanlığı“Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ”kapsamında 2015 yılında düzenlenen sektörel ticaret heyetlerinin ihracatı artırmaya ne ölçüde hizmet ettiğinin analizler aracılığıyla değerlendirilmesidir. Bu tez kapsamında, işletmeler üzerinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiş olup; uygulanan anket, Ekonomi Bakanlığı veritabanında yer alan sektörel ticaret heyet programlarına katılan firmalar arasından seçilen toplam 218 firmaya ulaştırılmıştır. Söz konusu firmalardan 60'ı anket sorularını cevaplamıştır. Yanıtlanan anket formlarında elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 20.0 versiyonu kullanılmıştır. Bu çerçevede, sırasıyla hipotez testleri, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, pazar araştırması ve pazara giriş desteği kapsamında düzenlenen sektörel ticaret heyetlerinin işletmelerin ihracat performanslarına etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate to which extent sectoral trade delegations organized in 2015 served to increase exports within the scope of the Ministry of Economy“Communiqué on Market Research and Market Entry Support”, which is an export-oriented state subsidy for improving export performance of enterprises. Within the scope of this thesis, a questionnaire study was carried out on the enterprises; The questionnaire was sent to a total of 218 companies selected from among the companies in the database of the Ministry of Economy participating in the sectoral trade delegation programs, and 60 of them answered the survey questions. IBM SPSS 20.0 version was used in the analysis of the data obtained from the questionnaire forms that were answered. Hypothesis tests, correlation and regression analyzes were performed in this frame respectively. As a result of the analysis, it was determined that the sectoral trade delegations organized under market research and market entry support had an effect on the export performance of the enterprises.