The correlation between education and development in Somalia
Somali de eğitim ve kalkınma ilişkisi
  1. Tez No: 483173
  2. Yazar: AHMED MOHAMED MOHAMUD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma makalesi, Somali'deki gelir ve eğitim arasındaki korelasyonu analiz edecek ve eğitim, deneyim, cinsiyet ve sağlık sorunları gibi eğitim dışında gelir üzerinde etkili olabilecek değişkenleri de değerlendirecektir. Bu araştırma makalesi, eğitim düzeyi ile gelir seviyesi arasındaki korelasyona vurgu yapacak ve bu korelasyonu ortaya çıkaracaktır. Bununla birlikte, araştırma makalesi, gelir -eğitim korelasyonu üzerinde etkisi olan başka faktörlerin olup olmadığını da bulmaya çalışacaktır. Bu çalışmada, Dünya Bankası (WB), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Fonu (UNFPA), Milli Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı (MNPIC) ve Kimetrica'dan kesitsel veriler kullanılacaktır. Bu çalışmada yer alacakları seçme yöntemi basitleştirilecektir. Veriler SPSS kullanılarak analiz edilecek, çoklu regresyon analizi, Pearson korelasyon testi ve diğer ekonometrik testler yapılacaktır. Bu kesitsel araştırma raporu, daha gelişmiş ve çok daha yapılandırılmış olsaydı değişime meyilli olabilirdi, ancak benzer bir araştırma, gelir-eğitim ilişkilendirmesine ilişkin farklı bir sonuç göstermektedir. Bu tür değişikliklere, eğitim sistemindeki gelişmeler, asgari ücretle ilgili hükümet politikaları ve bazen de nüfusun cinsiyet dağılımı tarafından ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis analyzed the correlation between earnings and education in Somalia, Furthermore, the thesis considered variables that influenced on income other than education such as experience. Moreover, the research also trıed to find whether there are other factors that have an effect on earning-Education correlation. To carry out empirical analysis the study used cross sectional data from World Bank (WB), United Nations Fund for Population Fund (UNFPA), Ministry of National Planning and International Cooperation(MNPIC) and Kimetrica. The data collected, analyzed and interpreted is secondary data. The data was analyzed by using SPSS, multiple regression analysis, Pearson correlation test and other econometric tests. The study found that in general education has positive ımpact on per capita income which in turn has indirect effect on economic development as the standard of living of people improves upon receiving higher income levels. The analysis from the regression analysis indicated the existence of a bi-directional or a unidirectional causal relationship between education quantity and quality and economic development. However. This thesis is subject to change if more advanced and highly structured but a similar research shows a different result related to income-education correlation. Such changes can be led by the improvement in educational systems, better resource allocation and efficient use of educational budget.