Küreselleşme sürecinde finansal işlem ve faaliyetlerin vergilendirilmesi
Taxation of financial transaction and activities in the globalization process
  1. Tez No: 483196
  2. Yazar: NESLİHAN GENCE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bir bütünleşme ve/veya etkileşim şeklinde karşımıza çıkan küreselleşme, bireyleri, toplumları ve hatta devletleri ekonomik, teknolojik, sosyo-kültürel, çevresel vb. yönlerden etkileyerek,“fiziki sınır”kavramının sorgulanmasına neden olmuş ve dünyayı adeta“global köy”haline getirmiştir. Beraberinde getirdiği değişiklikler ile her alanda adından sıkça bahsedilen küreselleşme devletleri en çok ekonomik yönden de etkilemiştir. Diğer alanlarda olduğu gibi, devletlerin temel gelir kaynağını oluşturan vergiler de küreselleşmeden etkilenmiş ve beraberinde bir dizi tehdit ve fırsatları getirmiştir. Bu tehdit ve fırsatlar karışımıza vergilemede boşluklar şeklinde çıkmaktadır. Bu boşlukların en önemlilerinden biri kuşkusuz finansal sektörün vergilendirilmesinde karşılaşılan yetersizliktir. Küreselleşmenin bir sonucu olarak uluslararası sermaye hareketlerinin aşırı ölçüde artması ve uluslararası sermaye piyasalarının geçmişe nazaran çok daha fazla entegre bir hal alması hem finansal sektörün vergilendirilmesini zorlaştırmış hem de önemli hale getirmiştir. Bu tezde küreselleşen dünyada finansal işlem ve faaliyetlerin vergilendirilmesi ve bu alandaki gelişmeler analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization that confronts with us in the form of an integration and/or interaction has turned the world into a global village by influencing people, societies, and even states in terms of economic, technological, socio-cultural, environmental, etc. perspectives. With the changes that bring with itself, globalization has very much affected the states in terms of economic perspectives. As in the other fields, the globalization has also influenced taxes and it has brought several threats and opportunities regarding taxation. These threats and opportunities emerge in front of us in the form of gaps in taxation. Undoubtedly, one of the most important of these gaps that many faces is the insufficiencies of taxing financial sector. As a consequence of the globalization, excessive increases in international capital movements and international capital markets have become more integrated compared to the past not only have made difficult the taxation of the financial sector but also have made important. In this thesis, the taxation of financial transactions and financial activities and new developments in this field are analyzed.