Necib Mahfuz'un 'Aşk Zamanı'adlı romanında hal kategorisi
Prepositions in novel entitled 'The Age of Love by Naguib Mahfouz'
- Tez No: 483199
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SERAP AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Necib Mahfuz'un ''Aşk Zamanı'' adlı romanının Arapça ve Türkçe varyantlarında yer alan ismin hal ekleri mukayeseli olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada her iki nüshada bulunan hal ekleri karşılaştırılarak aralarındaki benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Giriş, Necib Mahfuz'un Hayatı ve Edebi Kişiliği ve İnceleme bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci Bölümde yazarın hayatı ve eserlerine dair kısa bilgiler verilmiştir. İnceleme kısmında öncelikle eserin orijinalinin yazıldığı dil olan Arapçada bulunan hal ekleri (harf-i cerler) tespit edilmiş ve eserden seçilen örneklerle somutlaştırılmıştır. Bu nüshadan alınan örnek cümlelerin Türkçe nüshasındaki karşılıkları gösterilmiştir. Bu yolla iki dil arasında yapılan aktarmalarda hal eklerinin kullanımında ortaya çıkan farklılıklar tespit edilerek değerlendirmelerde bulunulmuştur. Son olarak incelemeden elde edilen sonuçlar ve kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this search, first Arabic-Turkish prepositions are studied carefully, then prepositions were mentioned in both languages. İn order to explify the comparisons, prepositions were taken from the novel entitled " The Age of Love by Naguib Mahfouz '' and from the Arabic and Turkish version of the novel.İn the first chapter the life of Naguib Mahfouz and his literary life has been identified.Prepositions in Arabic and cases in Turkish are explained and compared depending on the novel entitled the Age of Love by Naguib Mahfouz and from the Arabic and Turkish version of the novel.The obtained prepositions are separated into groups according to structure characteristics. As a result of the comparative analysis, similarities and differences of prepositions in the novel has been handled in both languages.