Küreselleşme sürecinde kamu yönetimi tartışmaları: Yönetişim politiği
New public management debates in the globalization duration: Governance policy
- Tez No: 483205
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşme, zaman ve mekân sınırlılıklarını ortadan kaldıran, dünyayı bir ucundan öteki ucuna iletişim ağlarıyla donatan, yakın uzak zıtlığını yok eden, dünyayı avuçlarımızın içine sığabilecek kadar küçülterek, etrafındaki her şeyi önüne katıp dönüşüme, değişime götüren bir olgu olarak karşımızda durmaktadır. Değişime ayak uydurmayan kurumlar ve olgular yok olmaya mahkûm olduklarından, kamu yönetimi ve yönetim anlayışı da bu değişimden nasibini almıştır. Kamu yönetimi çağın koşullarına, toplumun beklentilerine uyum sağlamak adına geleneksel kamu yönetimi anlayışından, yeni kamu yönetimi anlayışına evrilmiştir. Weberyen bürokrasinin temelinde yükselen katı, kapalı, hiyerarşik kamu yönetiminin yerine esnek, piyasa temelli, müşteri odaklı, şeffaf bir kamu yönetimi anlayışı getirilmiştir. Değişen koşullar ile birlikte vatandaşın toplumsal mal ve hizmetlerden beklentisi yükselmiş ve talepleri farklılaşmıştır. Daha ucuza daha kaliteli mal ve hizmet sunumunu ön gören YKY bu noktada toplumun yükselen beklentilerini karşılamayı amaçlamıştır. Daha katılımcı ve etkileşimli yönetim anlayışı olan yönetişim ise yönetime toplumsal, siyasal, ekonomik aktörler katarak, birlikte yönetme yaklaşımını geliştirmiştir. Çalışmada, yönetimin teorik arka planı tarihsel süreç içinde incelenmekte ve bu süreçte geçirdiği değişim ortaya konmaktadır. Küreselleşmenin kamu yönetimi anlayışında ne gibi değişiklikler yarattığı çalışmada irdelenmekte ve YKY ile yönetişim yaklaşımları bu bağlamda tartışılmaktadır. Sonuç olarak küreselleşme, kamu yönetimi disiplinini köklü bir değişime sürüklemiş ve yeni yönetim yaklaşımları ortaya çıkartmıştır. Bu bağlamda YKY ve yönetişim, kamu yönetimi disiplininde yükselen değerler olarak ön plana çıkmaktadır. Çağın koşulları; dinamik, değişime açık ve esnek yönetim anlayışlarını gerektirdiğinden, ihtiyaç ve beklentiler değiştikçe kamu yönetimi evrimine devam edecek, doğal olarak YKY ve yönetişim gibi yönetim trendlerinin ötesinde yaklaşımlar da gündeme gelecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization stands as a phenomenon that removes the limitations of time and space, equips the world with communication networks from one end to the other, destroys our immediate remote opposition, transforms the world into small enough to fit within our palms, transforms everything around us and leads to change. Because the institutions and phenomena that do not keep pace with change are destined to disappear, understanding of public administration and management have also taken its share from this change. Public administration has evolved from the traditional public management approach to the new public administration approach in order to adapt to the conditions of the times and to adapt to the expectations of the society. Instead of the rigid, closed, hierarchical public administration rising on the basis of the Weberian bureaucracy, a flexible, market-based, client-oriented, transparent, public management approach was introduced. Along with the changing conditions, citizens' expectations of social goods and services have increased and their demands have been differentiated. Foreseeing to offer better quality goods and services at a cheaper price, NPM aims to meet the rising expectations of society at this point. Governance, a more participatory and interactive management approach, has improved management of co-management by adding social, political and economic actors. In this study, the theoretical background of the management is examined paying due regard to the historical process and its evolution in the period considered. In the study, it is examined what changes globalization has caused in the concept of public administration and NPM and governance approaches are discussed within this context. As a result, globalization has led to a drastic change in public administration discipline and new management approaches. In this context, NPM and governance are emerging as rising values in public administration discipline. As the changing circumstances require clear and flexible management approaches, as the needs and expectations change, the public administration will continue to evolve and approaches beyond management trends such as NPM and governance will also naturally come to the fore.