Acil yardım ve göğüs cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin toraks travmalı hastalara yaklaşımlarında bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Know how levels of nurses working at emergency aid and thoracic surgery departments
- Tez No: 48326
- Danışmanlar: DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
-45- VlI.ÖZET Araştırma, acil yardım ve göğüs cerrahisi kliniklerinde çalışan hemşirelerin, toraks travmalı hastalara yaklaşımlarında bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı çalışma şeklinde, G.A.T.A., Gazi Üniversitesi Hastanesi, Trafik Hastanesi, Ibni Sina Hastanesi ve Atatürk Sanatoryum Hastanesinde çalışan 65 hemşire üzerinde yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında, toraks travmalı hastaya uygulanan hemşirelik girişimlerine ilişkin bilgileri içeren anket formu kullanılmıştır. Anket formları araştırmacı tarafından mesai saati içinde çalışan hemşirelere yüz yüze uygulanmış ve İde edilen veriler yüzdelik ve ki-kare testi ile bilgisayarda değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Travma Değerlendirme Formunun iç kullanılmadığı, Hemşirelik Bakım Planı kullanan hemşirelerin %40.0 ve hizmet içi eğitim programlarına katılan hemşirelerin %20.0 gibi az oranda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMARY The research has been done to detect the know-how levels of nurses working it Emergency Aid and Thoracic Surgary departments in approach to thoracic trauma sufferers as a cooperative study of GATA, Gazi Hospital, Traffic Hospital, Ibni Sina -lospital and Atatürk Sanatorium Hospitals. An inquiry form inclusive of the questions related to nursing interventions ipplied to thoracic trauma sufferers has been used for the data collection of the study, nquiry forms were filled in by day-time working nurses and the data obtained were evaluated by chi-squared (X2) and percentage tests. According to the result of the survey, it has been detected that the number of he nurses using nursing care plans and attending on-job-Training (OJT) programs is rery less them expected and Trauma evaluation form hasn'nt been used by any iurses. It has been noted that consistent with the training level of the nurses, there ias been insufficiancy in the know-how levels of the nurses in drainage follow, Irainage systems care, emergency nursing interventions and the importance of loracic traumas. Consequently it'll be useful for the prospective nurse quality enhancement to incourage OJT or special trauma training courses to have a better, sufficient and iffective nursing services.