Ankara Yükseltepe Sağlık Ocağı bölgesinde 0-6 yaş arası çocuklarda anne sütünün büyüme üzerindeki etkisi
At the region of Ankara Yükseltepe health medical center the effect of mother milk on the growth between 0-6 years group
  1. Tez No: 48327
  2. Yazar: MEHMET MURAT ERTEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
56 (. ÖXET Ankara ili Keçiören Yükseltepe Sağlık ocağı bölgesinde 0-6 yaş arası çocuklarda anne sütü alanlarla almayanlar arasında boy, ağırlık ve hemoglobin yönünden büyümelerinde farklılık olup-olmadığının görülmesi ayrıca ailelerin, sözkonusu çocukların beslenmelerinde durum ve düşüncelerinin saptanması ve bunları etkileyen faktörlerin neler olduğu ile i-iğ i. lı araştırmamız için sağlık ocağımız İ992-1993 yılı çocuk izleme kayıtlarından yararlanılmıştır. Bu tarihler arasında kayıtlarda bulunan ü-b yaş arası toplam 3200 çocuktan uygun özellikler taşıyanlardan 300 tanesi (yaklaşık %10'u temsil edecek şekilde) seçilmiştir. Bunların iSO'sı anne sütü almış, 150"si ise almamış grubları aşağıda gösterilmiştir. Anne sütü Anne sütü Çocuk a.imiş almamış Sayısı 0-29 gün8816 30-89 gün8614 90-179 gün13922 180-364 gün91120 365 gün-23 ay161228 24-47 ay5347100 48-72 ay524ü100 Toplam150150300 Araştırma konumuz ile ilgili çocukların aileleri ile tek tek görüşülerek, 30 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Anket bilgileri sonucunda grup {.andırdığımız, çocukları birbirleriy-57 le karşılaştırmak suretiyle büyümelerinde boy, ağırlık ve hemoglobin düzeylerinde görülen farklılıklar ortaya çıkarıl¬ maya çalışılmıştır. Bunun için a=0.05 anlamlılık düzeyinde t istatistik tekniği uygulanmıştır. Bunun dışında ailelerin beslenirce konusundaki düşünceleri anne sütünün verilme sıklığı ve bunları etkileyen faktörlerin neler olduğunu anlamak için anket bilgileri doğrultusunda çeşitli faktörler arasında ilişki kurup a=0.05 anlamlılık düzeyinde Kh.l Kare istatistik tekniği, ile test edilerek çıkan sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Yükseltepe Sağlık Ocağında anne sütü alıp almama arasında büyüme açısından yaşamın ilk dönemle¬ rinde f ark ' ı î u k i.ir görülmüştür. Çocuklarda özellikle bir yaşına kadar anne- s n t. ü alıp a i mama arasında farklılık varken, hu yaştan sonra ise farklı,k görülmüştür. Bunun dışında bu bölge Hosyoekoitomik yönden olumsuz koşullardadır. Ailelerin, özellikle anne i er î it öğrenim seviyeleri ve ekonomik durumları düşük seviyededir. Bunlara bağ J ı olarak emzirme konusunda dolayısıyla anne sütünün önemi yani ne kadar süre tek başına çeri!ip, emzirme ne zaman başladı, ne zaman kesileceği konusunda yeterli bilgilerinin olmadığa ya da ekonomik durumunun artması ve öğrenim seviyesinin artmasına bağlı olarak bilgilerin inde arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the region of health center of Keçiören town of Ankara, on the chxldren between 0-6 age groups whether they take mother milk or they dont. It was investigated that if there are difference or not on the growing of tall, wesght and hemoglobin. Furthermore it was benefitted from the documente of child surveying betonging to 1992-1993 years. Between those years. Between those years to determine what the parents of those children think on the nursing their children and what factors that affect those are. Between this period 300 children who have suitable features are selecteb among 3200 children between 0-6 age groups being on the registrations, (this represents about 10% of the total) Help of those (150 children) have taken mother milk and the other half have not. Their details has been shown as below. the children taken children not number mother milk taken mother milk of child By being interviewed individually with the family of children concerning our investigating subject an inquiry formed from 30 questions have been applied. At the end ofobtaining mgurey, by comparing the children with each other, differences during the growing being seen on the level of tall, weight and hemoglobin have been tried to be found out. Therepore t statistical techic has been applied on the meaning level of a 0.05 further more, in order to onderstand what families thoughts on the feeding are, what prequencies of mother milk are and what factors that affect these are, on the course on the course of quiry knowledges by associating with among the various factors, the results have been tried to be commented with the two square statistical technic on the meaning level of a 0.05 At the end of the investigating, at the Yükseltepe Health Center, in view of growing between taking or not taking mother milk, differences have been shown in the fist period of the dife. Among the children, especially up to 1 years old, although there are differences between taking and not taking mother milk, no differences have been also shown after that age. Above all, economically this region is under the bad conditions. Education levels and economic positions of the families, especially mothers, are in the pretty lower levels. Depending on those about the suckling, the importence of mother milk that is to say. There are not sufficiend knowledges about what period it will be given, when addition food will be begun when it will be out completely. On the other haed, it was been shown that their those knowledges increase as depending en their economic positions and education levels increase.