Caught in sovereignty: A Turkish remedy to the ineffectiveness of the European Union policies on combating terrorism
Egemenlik sarmalı: Avrupa Birliği'nin terörle mücadele politikalarındaki başarısızlığına çözüm olarak Türkiye
  1. Tez No: 483305
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İki dünya savaşının ardından, Avrupa'daki güvenlik politikasının oluşumu, kıtanın tarih boyunca karşılaştığı tehditler tarafından şekillendirilmiştir. Soğuk Savaş döneminde, tehdit Sovyetler Birliği tarafından yaratılan komünizm tehlikesiydi. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra dünya daha yakınlaştı ve küreselleşti. 2001'deki 11 Eylül saldırısından sonra, güvenlik tehdidinin doğası değişti ve terörizm dünya ve Avrupa için en önemli güvenlik sorunu olarak öne çıktı. Din temelli terörizm Avrupa'yı ilk olarak 2004'te Madrid Saldırısı ile daha sonra da 2005'te Londra Saldırısı ile vurdu. Bu saldırıların akabinde, Avrupa Birliği'nin güvenlik politikası terörle mücadele çerçevesine alındı. Avrupa Birliği'nin 2005 yılında Avrupa Birliği Terörle Mücadele Stratejisi'ni ortaya çıkarmasına rağmen, AB politikaları üye devletlerin güvenlik konularında kendilerinden taviz vermeye çekinmelerinden ötürü başarısız kalmaktadır. Bu yüksek lisans tezi Avrupa Birliği'nin başarısız terörle mücadele politikalarına çözüm olarak Türkiye'nin rolü ve gücüne odaklanmaktadır. Bu tezin çerçevesi, Türkiye'yi, Avrupa'nın IŞİD gibi din temelli terörizmle mücadelesinde sürdürülebilir bir müttefiki olarak ortaya çıkaran tarihsel ve teorik açıklamalar üzerine şekillendirilmiştir. Avrupa ve terörle mücadelede stratejik öneme ve uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip olan Türkiye arasındaki somut çıkarların kesişmesinden ötürü, ortak amaç olan terörle mücadeleyi gerçekleştirme açısından, iki taraf arasındaki ilişki birbirine daha bağımlı hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Following the two world wars, the formation of security policy in Europe was shaped by the security threats that it confronted throughout the history. During the Cold War era, the threat was the evil of communism created by the Soviet Union. After the dissolution of the Soviet Union, the world became much closer and globalized. After the 9/11 attacks in 2001, the nature of security threat has changed, and terrorism has emerged as the most important security threat for the world and Europe. Religiously inspired terrorism hit Europe first in 2004 with the Madrid bombings and then in 2005 with the London bombings. Following these attacks, the European Union security policy was framed to combat terrorism. Although the European Union created the European Union Counter-Terrorism Strategy in 2005 to fight against terrorism, the EU policies remain ineffective due to the reluctance of member states to make concession on security issues. This master thesis focuses on the Turkish role and power as a remedy to the ineffective counter-terrorism policies of the European Union. The frame of this thesis is formed on the historical and theoretical explanations which will reveal Turkey as a sustainable ally to Europe in combatting religiously inspired terrorism, i.e. Islamic State. Due to the convergence of material interests between Europe and Turkey, which has strategic importance for and experience in combating terrorism for many years, the relationship between the two parties will become much more interdependent in terms of achieving the common objective: fight against terrorism.