The impact of employee empowerment on employee performance: An empirical study at the University of Babylon
Personel güçlendirmenin çalışan performansı üzerindeki etkisi: Babylon Üniversitesinde gerçekleştirilen deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 483404
  2. Yazar: IHAB MALIK RAJİ AL-AMEEDEE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA YAŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma personel güçlendirme ve çalışan performansı arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Babil Üniversitesinde çalışan 1190 personel arasından 238 katılımcı basit örneklem yoluyla seçilmiştir. Buna ek olarak, Skewness ve Kurtosis testleri verilerin normal dağılımını görmek, Cronbach test yöntemi ise araştırma verilerinde istatistiki olarak herhangi bir sapma olup olmadığını kontrol etmek için kullanılmıştır. Ayrıca, araştırma hipotezini test etmek için çoklu regresyon (gerileme) analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları ile varsayımlarının test edildiği ve uygun bir şekilde doğrulandığı sonucunu göstermiştir. Bulgulara dayanılarak, çalışma personel güçlendirme tekniklerinin kaydedilen sürecin ilerlemeye devam etmesi için Babil Üniversitesi idaresi tarafından daha fazla desteklenmesi gerektiğini önermektedir. Araştırma bunun yanı sıra öz denetimli takım çalışmasının daha fazla geliştirilmesini önermektedir; bulgular bu değişkenin bilgi paylaşımı değişkeni ile karşılaştırıldığında daha düşük olduğunu açığa çıkarmıştır. Ayrıca, çalışma üniversite çalışanlarına serbestlik ve özerklik ile daha fazla güç sağlanması için politikalar geliştirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the most relevant literature in employee empowerment and employee performance to see if the two variables are correlated. A targeted sample of 238 respondents out of 1190 was selected from the university of Babylon, according to the simple random sampling technique which used in this study. The primary data were analysed empirically by relying on SPSS findings simulation. In addition, the Skewness and Kurtosis testing to know the normal distribution of data, and Cronbach testing methods were also used to check any bias statistically in the research variables. Also, the multiple regression was used to test research hypotheses. The study revealed that the first question of research was answered positively and properly. The second question of research was answered positively and properly also. As findings, the study concluded that all the research hypotheses are tested and appropriately validated. Based on the findings, the study recommends that the techniques of employee empowerment should be further supported by administration in the University of Babylon in order to keep the recorded progress be going. It recommends as well further improvement to the self-managed teamwork; the finding revealed that its variable is lower compared to sharing information. Also, this study recommends as well, improve the policy for delegating power to the employees in the university with freedom and autonomy.