The role of transformational leadership in the reduction of administrative corruption
Dönüşümcü liderlik idari yolsuzluğun azaltılmasında rolü
  1. Tez No: 483406
  2. Yazar: ARASS ALİ HUSSEIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, dönüşümcü liderlik tarzı ile idari yolsuzluğun azaltılması arasındaki korelasyonun test edilmesini amaçlıyor Irak'ın Bağdat'taki Dürüstlük Komisyonunda. Basit rasgele örnekleme tekniğine dayanılarak, birincil tarihi toplayacak 250 katılımcı seçilmiştir çalışma popülasyonu olarak. Araştırma değişkenleri arasındaki potansiyel korelasyonu görmek için SPSS analizi kullanılmıştır. Verilerin istatiksel olarak güvenilirlik ve normallik açısından kontrolleri yapılarak kalemlerin herhangi bir istatistiksel problemden kurtulduğunun tespit edildi ve bulgular bu güvenilirliği onaylamak için 0.70 ile 0.90 arasında güvenilirliğe işaret etti. Çarpıklık ve kurtoz testi, tüm değişkenlerin normal dağılım gösterdiğini ve -2.00 ile +2.00 arasında istatistiksel norma uyduğunu gösterdi (Garson, 2009). Ayrıca, bulgular ana araştırma soruları“Irak Bütünlük Komisyonunda idari yolsuzluğun azaltılmasına yönelik dönüşümcü liderliğin rolü”düzgün ve olumlu bir şekilde cevaplandı. Sonuç olarak, sonuçlar, idealize edilmiş etki ile idari yolsuzluğun azaltılması arasında anlamlı bir korelasyon bulunduğunu ortaya koymuştur. İlham verici motivasyon ile idari yolsuzluğun azaltılması arasında bir bağlantı olduğunu da kanıtlıyor. Bulgular, entelektüel teşvik ve kişiselleştirilmiş değerlendirmenin Komisyon'daki idari yolsuzluğun azaltılmasına olumlu etki ettiğini gösteriyor. Bulgulara dayanarak, bu çalışma, Irak'ın Dürüstlük Komisyonunun dönüşümsel liderlik tarzının boyutlarını (idealize edilmiş etki, ilham verici motivasyon, entelektüel teşvik, bireyselleştirilmiş düşünceyi) koruması ve tesislerini güçlendirmesi gerektiğini önermektedir; çünkü Komisyon'un eğiliminde olan görevleri yerine getirmeye katkıda bulunuyorlar: Irak kamu sektörlerinde idari yolsuzluklara karşı savaş azaltmak ve bunlarla mücadele etmek. Ayrıca, gelecekteki çalışmalar için Irak Bütünlük Komisyonu ve diğer Irak kamu sektörlerinde diğer illerde dönüşümsel liderlik modelinin uygulanmasını öneriyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to test a correlation between transformational leadership style and reduction of administration corruption in Iraqi Commission of Integrity in Baghdad province. Based on simple random sampling technique, 250 respondents were selected as the study population to collect the primary date. SPSS analysis was used to see potential correlation between the research variables. The data are statistically checked for reliability and normality to ascertain that the items are freed from any statistical problems, and the findings attested the reliability between 0.70 and 0.90 higher to approve such reliability. And the skewness & kurtosis testing showed that all the variables are normally distributed and fit the statistical norm which is between -2.00 and +2.00 (Garson, 2009). Furthermore, the findings showed that the main research questions“the role of transformational leadership on reducing administrative corruption in Iraqi Commission of Integrity?”is properly and positively answered. As conclusion, the results revealed that there is a meaningful correlation between idealised influence and reduction of administrative corruption in the Commission. It proves also that there is a connection between inspirational motivation and reduction of administrative corruption. The findings attested that intellectual stimulation and individualised consideration are positively impacting the reduction of administrative corruption in the Commission. Based on the findings, this study recommends that Iraqi Commission of Integrity should maintain the dimensions of transformational leadership style (idealised influence, inspirational motivation, intellectual stimulation, individualised consideration), and strengthen its premises; because they are contributing to achieve the missions for which the Commission is tending: reducing and fighting against administrative corruption in Iraqi public sectors. It recommends as well for future studies application of transformational leadership model in other provinces for Iraqi Commission of Integrity and in other Iraqi public sectors.