The impact of human resource management practices on improvement the job performance
İş performansının iyileştirilmesine ilişkin insan kaynakları yönetim uygulamalarının etkisi
- Tez No: 483407
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. RUHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıklar (İmmünoloji) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan kaynakları yönetim uygulamalarının Babil Eğitim Müdürlüğü'ndeki iş performansının iyileştirilmesine etkilerini incelemektir. Çalışma popülasyonunun tasarımında Stephen (2005) basit rastgele örnekleme tekniği kullanılmıştır. Nicel model,Babil bölgesinde 200 katılımcı ile veri toplanmıştır. Araştırmacı, verileri analiz etmek, herhangi bir istatistiksel problem bulunmadığından emin olmak için araştırma değişkenlerinin normallik ve güvenilirliğini kontrol etmek için Cronbach Alpha ve Skewness & Kurtosis (Garson, 2009) teknikleri uygulamıştır. Elde edilen bulgular, değişkenlerin istatistiksel olarak uygun olduğunu ve verilerin analiz edilmesini olumsuz yönde etkileyecek tüm unsurların elimine edildiğini ortaya koymuştur.Sonuç olarak, araştırma değişkenlerinin frekans ve standart sapmalarını görmek için SPSS uygulanmıştır. Buna ek olarak, İKY uygulamalarının, Müdürlükteki iş performansının iyileşmesini ne kadar etkilediğini görmek için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışma analizi için veri simülasyonu, araştırma sorularının doğru cevaplandığını göstermiştir. Regresyon testi, İnsan Kaynakları yönetimi uygulamaları ile iş performansının iyileştirilmesi arasında önemli bir ilişki olduğunu belirtmiştir. Buna göre seçim, eğitim, yetkilendirme ve ödüllerin hepsi Müdürlükteki iş performansının iyileştirilmesini olumlu şekilde etkilemektedir. Sonuçlara dayanarak, bu çalışma iş performansını iyileştirmedeki etkisi diğer değişkenlerle karşılaştırıldığında daha az olduğu için, Babil Eğitim Müdürlüğü insan kaynakları departmanının yetkilendirme ve ödül parametrelerini iyileştirmesi gerektiğini önermektedir. Bununla birlikte, diğerlerini de ilerlemeye devam ettirmelidirler; çünkü bunlarla ve Müdürlükte iş performansını artırmak arasında önemli bir ilişki vardır. Gelecekteki çalışmalar için bu çalışma, Irak'taki farklı eğitim müdürlüklerinde daha ileri çalışmalar yapılmasını ve İnsan Kaynakları yönetiminin Babil Eğitim Müdürlüğü'ndeki iş tatmini, çalışanların bağlılığı ve örgütsel üretkenlik gibi diğer alanlarda uygulanmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study are to examine the impacts of human resources management practices on improvement of job performance in Babylon Educational Directorate. Stephen (2005) technique of simple random sampling was used to design the study population. The quantitative model based on the survey was directed to 200 respondents. The findings revealed that the variables are appropriate statistically and freed from all inconvenient may negatively undermine the data analysis. As results, SPSS was applied to see the frequency, and standard deviations of the research variables. The data simulation for the study analysis showed that the research questions are properly answered. And regression testing indicated that there is a significant relationship between human resources management practices and improvement of job performance in the Directorate. Accordingly, the selection, training, empowerment, and rewards are all positively affecting the improvement of job performance in the Directorate. Based on the results, this study recommends that the human resources department of Babylon Educational Directorate need to improve the parameters of empowerment and rewards; their influential in improving job performance is less compared to other variables. Nevertheless, they should keep other keep progressing; because they have a significant correlation to improve job performance in the Directorate