Tam tahıl unlarının pestil üretiminde kullanım imkanının araştırılması
Investigation of use in mulberry leather (pestil) production of whole cereal flour
  1. Tez No: 483673
  2. Yazar: YEŞİM YAVİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada nişasta, buğday kepeği, ekmeklik un ve farklı tahıl tam unlarının, dut pestilinin fiziksel, kimyasal ve dokusal özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2 farklı seviyede (%6 ve %9) nişasta, buğday kepeği, ekmeklik un ve tam tahıl unları (yulaf, arpa, çavdar, buğday) kullanılarak üretilen pestil örnekleri ve ara ürün olan herlelerde fiziksel, kimyasal ve reolojik analizler yapılarak kullanılan unların etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effects of starch, wheat bran, bread wheat flour and different whole grain flour on the physical, chemical and textural properties of mulberry pestil. Thus, the effects of the flours were investigated by physical, chemical and rheological analyses for the pestil samples and herle called intermediate product produced by starch, wheat bran, bread wheat flour and whole grain flour (oats, barley, rye, wheat) at 2 different levels (6% and 9%).