Endometriyal sıvı saptanan infertil olguların in vitro fertilizasyon (İVF) sonuçları
In vitro fertilization (İVF) results of infertile cases determined in endometrial fluid
- Tez No: 660789
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada; IVF-ICSI/ET yapılan infertil hastaların menstrüel siklusunun 3. günü yapılan bazal ultrasonografilerinde ve kontrollü ovaryan hiperstimülasyon takibi esnasında yapılan transvajinal ultrasonografide saptanan endometriyal sıvının implantasyon başarısızlığına sebep olup olmadığının, endometriyal sıvının hastaların gebelik sonuçlarını etkileyip etkilemediğinin ve endometriyal sıvıya neden olan etyolojik faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Tıbbı ve İnfertilite Ünitesi Tüp Bebek Merkezi'nde 1 Ocak 2010-31 Mart 2020 tarihleri arasında başvuran ve ultrasonografilerinde endometriyal sıvı saptanan 75 hastaya ait veriler, hastaların dosyalarından erişilerek incelenmiştir. Bu kayıtlardan ve hastalara ait demografik veriler, infertilite etyolojileri, primer/sekonder tip infertilite, erkek faktörü açısından sperm parametreleri, ultrasonografi bilgileri, histeroskopi yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa mevcut bulguları, laparoskopi yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa mevcut bulguları, kontrollü ovaryan hiperstimülasyon protokolleri (KOH), embriyo transferi sonrası gebelik sonuçlarına dair bilgiler elde edilmiştir. Hasta verileri 3 gruba (Grup 1=Bazal (D3) USG'de endometriyal sıvı, Grup 2=Stimülasyon esnasında endometriyal sıvı, Grup 3=Persiste endometriyal sıvı) ayırılarak, gruplar söz konusu bu bilgiler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında incelenen gebelerin yaş ortalaması 32,77±5,00 yıl iken, ortalama infertilite sürelerinin 37,99±20,62 ay, bazal FSH seviyelerinin 8,86±4,74 IU/l, bazal LH seviyelerinin 5,61±4,97 IU/l, bazal Estradiol seviyelerinin ise 46,86±21,44 pg/ml olduğu görüldü. Hastaların %70,3'ünün (n=52) primer infertilite, %29,7'inin (n=22) sekonder infertilite olduğu, en sık infertilite nedenlerinin Tubaperitoneal Faktörler (%28,4), PKOS (%16,2) ve Azalmış Over Rezervi (%13,5) olduğu tespit edildi. Hastaların %83,8'ünde antagonist protokol uygulandığı, %25,7'sinde siklusun iptal edildiği, en sık sebeplerin OHSS (%36,8), endometriyal sıvı varlığı (%26,3) ve embriyonun gelişiminin durması (%21,1) olduğu tespit edildi. Çalışma kapsamında incelenen hastaların %18,9'unda menstrüel siklusun 3. günü yapılan bazal USG'de endometriyal sıvının görüldüğü, %45,9'unda stimülasyon sırasında sıvı görüldüğü, %35,1'inde ise persiste eden endometriyal sıvı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; It was aimed to investigate whether the endometrial fluid detected in the basal ultrasonography performed on the 3rd day of the menstrual cycle and the transvaginal ultrasound performed during the controlled ovarian hyperstimulation follow-up in infertile patients who underwent IVF-ICSI / ET, whether the endometrial fluid affects the pregnancy outcomes of the patients and the etiological factors that cause endometrial fluid. Material and Methods: In this retrospective study; The data of 75 patients who applied between January 1, 2010 and March 31, 2020 to Akdeniz University Medical Faculty Hospital, Department of Gynecology and Obstetrics, Reproductive Medicine and Infertility Unit, and whose endometrial fluid was detected in their ultrasonographies, were analyzed by accessing the patients' files. Based on these records, demographic data of the patients, infertility etiologies, primary / secondary type infertility, sperm parameters in terms of male factor, ultrasonography information, whether hysteroscopy was performed, current findings, if laparoscopy was performed, current findings if performed, controlled ovarian hyperstimulation protocols (KOH) Information on pregnancy outcomes after embryo transfer has been obtained. Results: While the mean age of the pregnant women examined within the scope of the study was 32.77±5.00 years, it was seen that the mean duration of infertility was 37.99±20.62 months, basal FSH levels were 8.86±4.74 IU / l, basal LH levels were 5.61±4.97 IU / l months, and basal estradiol levels were 46.86±21.44 pg / ml of all the patients, 70,3% (n= 52) were primary infertility, 29,7% (n= 22) were secondary infertility, the most common causes of infertility were Tubaperitoneal Factors (28,4%), PCOS (16,2%) and Decreased Ovarian Reserve (13,5%). Antagonist protocol was applied in 83,8% of the patients, cycle cancellation was applied in 25,7%, the most common reasons were OHSS (36,8%), endometrial fluid (26,3%) and arrest embryo (21,1%) detected. Endometrial fluid was seen in Basal USG performed on the 3rd day of menstruation in 18,9% of the patients examined within the scope of the study, 45,9% of them had fluid during stimulation, and 35,1% had persistent endometrial fluid.