Bazı sol-elli ve birleşik nonlineer lc iletim hatlarında ilerleyen dalgaların özelliklerinin incelenmesi
Investigation of traveling waves on some left-handed and composite lc nonlinear transmission lines
- Tez No: 483943
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YARANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada değişken kapasitans(C) ve indüktans(L) dan oluşan sol-elli nonlineer LC iletim hatlarında elektrik dalgalarının iletimi ve bu sırada dalgaların birbirleri ile etkileşimi incelenmiştir. Nonlineer sol-elli ve birleşik sol-elli LC iletim hatları oluşturularak sol uçlarından 200 µs zaman ve 200-1000 kHz frekans aralığında, değişik genliklerde sinüzoidal elektrik sinyalleri verilerek, hattın ortasındaki elektrik dalgaları osiloskopta gözlenmiş ve daha sonra analizi yapılmak üzere elektronik ortama kaydedilmiştir. Bu elektrik sinyallerin wavelet analizlerinden elde edilen grafiklerden, düşük genliklerdeki dalgalar için nonlineer hatların lineer hatlar gibi davrandığı ve genlikleri arttıkça nonlineerlik nedeniyle uygulanan dalgadan başka yeni ve farklı frekanslarda dalgaların da oluştukları gözlenmiştir. Bu etkileşmeler sonucu hem sol-elli hem de birleşik sol-elli hatta bir kipin enerjisinin %20'sini kendinin frekansının iki katı (frequency doubling) veya yarısı frekanstaki yeni bir kipe aktardığı ikili dalga etkileşmeleri gözlenmiştir. Ayrıca yalnız sol-elli hatta yüksek frekanslarda çizgi genişliği fazla olan ve diğerlerinde ayrılmış bir kipin, daha düşük frekanslardaki kiplere, çok kısa bir zamanda enerjisinin %80'ni aktardığı iki dalga etkileşmesi de gözlenmiştir. Bu kipin kısa zamanda enerjisini diğer kiplere aktarabilmesi, ortamdaki bir kararsızlığın ve kipler arasında parametrik bir rezonansın göstergesi olduğu düşünülmüştür. Analizlerin frekans ölçümlerinden kiplerin, çizgi kalınlığı da değerlendirilerek 1:2 ve 3:2 parametrik rezonanslarının oluştuğu sonucuna varılmıştır. Sisteme sinüzoidal dalgaların yanında üçgen ve kare dalgalar verilerek aynı analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wave propagations and interactions of waves in nonlinear left-handed transmission lines with variable capacity(C) and constant inductance(L) has been investigated. Simple left-handed and composite nonlinear transmission lines were built on breadboard and terminated by apropriate resistance, determined by minimizing reflected part of waves, at the end of the line. Sinuzoidal waves with different amplitudes of frequency sweep 200-1000 kHz were applied to the lines for 200 µs time interval. Signals at the middle of the transmission lines were observed and data were stored on digital medium for their further wavelet analysis. Analysis results imply that , for small amplitude applied waves nonlinear transmission lines behave as linear lines. however with further increase in amplitude, due to nonlinearity in lines, wave-wave interactions start and apart from applied wave new waves form. In both simple left handed and composite nonlinear lines some modes seem to transfer %20 of their energies to the modes which have double or half of their frequencies. Apart from these in nonlinear simple line a higher frequency isolated mode with large line width seems to transfer %80 of its energy to modes of lower frequencies in a very short time. This rapid transfer of energy has been taken as an existence of unstability of this mode. From the analysis of frequencies involved in this wave-wave interaction, considering line width of modes, it is concluded that 1:2 and 3:2 parametric resonance resonance has taken place. Apart from sinusoidal waves, triangular and square waves are also applied the lines and their analysis has been done.