Yaratıcılığın ve madde yazarlığı eğitiminin ölçme aracının psikometrik özelliklerine etkisi
The effect of creativity and education in item writing on measurement tool's psychometric properties
  1. Tez No: 484104
  2. Yazar: KENAN BURAK YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı madde yazarının yaratıcılık düzeyi ve madde yazarlığı eğitiminin, testlerin psikometrik özelliklerine etkisini belirlemektir. Bu maksatla Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü devlet okullarında 8. sınıf öğrencilerine eğitim veren, seçkisiz belirlenmiş 40 matematik ve 40 Türkçe öğretmenine Torrance Yaratıcı Düşünme Testi uygulanarak yaratıcılık indeksleri belirlenmiştir. İki branşta yaratıcılık indekslerine göre yaratıcılığı yüksek ve düşük gruplar oluşturulmuştur. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8. sınıf merkezî ortak asıl sınavının matematik ve Türkçe alt testlerinin alan uzmanları görüşlerine dayalı belirtke tablosu oluşturulmuştur. Belirtke tablosundaki her bir kazanım yaratıcılığı yüksek ve düşük gruplardaki öğretmenlere seçkisiz atanmış ve birer madde geliştirmeleri istenmiştir. Sonra iki branşta aynı öğretmen grubundan seçkisiz olarak deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubundaki 20'şer öğretmene madde yazarlığı eğitimi verilmiş ve araştırmanın başlangıcındaki kazanımlardan birer madde daha geliştirmeleri istenmiştir. İki alanda geliştirilen maddelerle üçer form oluşturulmuş ve 8. sınıf öğrencilerine (n=1313) uygulanmıştır. Öğrenci yanıtlarından elde edilen madde ve test puanlarından madde ve test psikometrik özellikleri kestirilmiştir. Verilerin analizi neticesinde yaratıcılık ile madde ve testlerin psikometrik özellikleri arasında anlamlı ilişki bulunmazken, madde yazarlığı eğitiminin madde ve testlerin psikometrik özellikleri ile ilişkili ve bu özellikler üzerine etkili olduğu sonucuna ulaşan bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of the item writer's creativity and item writing education on the psychometric properties of the items developed, and the tests made up with these items. For this purpose, the creativity indices were determined by applying the Torrance Tests of Creative Thinking to randomly selected 40 mathematics and 40 Turkish lesson teachers who gave education to the 8th grade students in the Ankara Provincial Directorate of National Education public schools. According to creativity indices in each branch, high and low creativity groups were established. Blueprints are defined from 2016-2017 education and training year's 8th grade central common main exam's mathematics and Turkish subtests based on field experts' opinions. Each goal in the blueprints was assigned to teachers from high and low creativity groups, and item for these goals requested. Subsequently, experimental and control groups were established in each branch randomly. Twenty teachers in the experimental groups were given item writing education and they were asked to develop one more item from initial goals. Three test forms were gained with the developed items and applied to 1313 8th grade students. Item and test psychometric properties were estimated from item and test scores obtained from student responses. As a result of analysis of the data, there was no significant relationship between creativity and the item and test psychometric properties, but findings were obtained that item writing education was effective on item and test psychometric properties.