Studies on the fauna of Papilionoidea and Hespreioidea of Duhok (Lepidoptera)
Duhok'un Papilionoidea ve Hesperioidea faunası üzerine araştırmalar (lepidoptera)
  1. Tez No: 484242
  2. Yazar: NAJI TAHA SAID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CEMAL ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Duhok, Kuzey Irak'taki kelebek türlerinin tespiti amaçlanmıştır. 2016-2017 yıllarında Duhok İlinden toplanan 1279 örnek ekolojik ve faunistik açılardan değerlendirilmiştir. Papilionoidea, Argynnidae( Nymphalidae), Pieridae, Lycaenidae, Hesperiidae, Satyridae ve Libytheidae familyalarından toplam 49 tür çalışma alanından kayıt edilmiştir. Her türün geçerli ismi, sinonimleri, Kuzey Irak'taki yayılış durumu, habitat tercihleri, dikey dağılışları, fenolojik ve topografik özellikleri verilmiştir. Bilimsel isimlerin kullanımı Zoolojik Nomenklatür Kurallarına (ICZN) göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted in north of Iraq in Duhok to collect the butterflies species. In this study, 1279 specimens have been collected by the author in Duhok government district between 2016-2017 and evaluated from the ecological and faunistic standpoints. Totally 49 species belong to Papilionoidea, Argynnidae(Nymphalidae), Pieridae, Lycaenidae, Hesperiidae, Satyridae and Libytheidae have been recorded in the studied area. For each species, valid scientific names, synonyms, distributional informantion within North of Iraq, as well as habitat preferences, distribution of altitude, phonological and topographical features were mentioned in thesis. The scientific names of species used in the text were adopted in accordance with the International Code of the Zoological Nomenclature (ICZN).