Studies on the fauna of Papilionoidea ve Hesperioidea of Erbil (Lepidoptera)
Erbil'in Papilionoidea ve Hesperioidea faunası üzerine araştırmalar (Lepidoptera)
- Tez No: 484243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CEMAL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Erbil İlinde (Kuzey Irak) yayılış gösteren kelebek türleri faunistik ve ekolojik yönden incelenmiştir. Bu amaçla, Papilionoidea ve Hesperioidea içerindeki toplam 1240 örnek içerisindeki 55 tür çalışma alanından toplanmıştır. Geçerli isimler, sinonimler, habitat tercihleri, dikey dağılımları, fenolojik ve topografik özelliklerinden bahseldilmiştir. Bilimsel isimlerin kullanımı Zoolojik Nomenklatür Kurallarına (ICZN) göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the faunistical and ecological features of the butterflies inhabiting in the Erbil Province investigated for the first time. For this purpose, totally 1240 samples belonging to 55 species in the superfamilies Papilionoidea and Hesperioidea were collected by the author. Faunal and ecological information of 55 species were evaluated. Valid scientific names, synonyms, as well as faunal elements, habitat preferences, altitudinal distributions, phenological and topographical features were mentioned. The scientific names of the species used in the text were adopted in accordance with the International Code of the Zoological Nomenclature (ICZN).