Hijyenik dokusuz yüzey temelli spesifik tekstil ürünlerinde performans araştırması
Performance investigation in hygienic nonwoven based specific textile products
- Tez No: 484325
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tez çalışması kapsamında bebek bezinin katmanlarını oluşturan topsheet ve ADL dokusuz yüzeylerine antibakteriyel performans özelliği kazandırmak amaçlanmıştır. Solüsyonun hazırlanmasında piyasa adı Tanapur EP ve Edolan AB olan bağlayıcılar ve topaklanmayı önleyici gliserin kullanılmıştır. Elde edilen solüsyon süspansiyon halde iken püskürtme yöntemi ile aplikasyon sağlanmış ve sabitlemesi gerçekleştirilmiştir. Antibakteriyel özellik kazandırmak amacı ile gümüş iyon katkılı hidroksiapatit esaslı tozlar kullanılmıştır. Hidroksiapatitin biyo uyumlu özelliği göz önünde bulundurularak, kafes yapısı içerisine hapsedilmiş gümüş iyon içerikli olması ve çok küçük miktarlarda gümüş içeriyor olması kullanım yeri göz önünde bulundurulduğunda yüksek önem taşımaktadır. Bu amaçla, bebek bezinin ilk 2 katmanını oluşturan ve farklı karakteristik özellik sergileyen TOPSHEET (hidrofil) ve ADL (ön yüz hidrofil- arka yüz hidrofob) yüzeylerine, 4 farklı oranda ve 2 farklı kimyasal bağlayıcı ile hazırlanan süspansiyon halindeki çözelti püskürtme yöntemi aplikasyonu sağlanarak 12 farklı antibakteriyel yüzey elde edilmiştir. Elde edilen yüzeylerin fiziksel/mekanik test sonuçları için nem ölçümü, hava geçirgenliği, ısıl geçirgenlik, aşınma değerleri ve mukavemet test sonuçları standart test yöntemleri ve cihazları ile incelenmiştir. kimyasal özelliklerinde ise antibakteriyel aktivite tayini AATCC 100 ve ASTM E2149 test yöntemlerine göre incelenmiştir. Fiziksel ve kimyasal deney sonuçları incelendiğinde nihai ürün üzerinde kullanıma engel olumsuz bir tutum gözlenmezken, yüzeyler üzerinde orijinal yüzeye göre pozitif ve negatif yönde sapmalar olduğu tespit edilmiştir. Bu değişikliklerin dokusuz yüzeylerin homojenizasyonunun sağlanamaması, bağlayıcı olarak kullanılan kimyasalların ve antibateriyel aktivite kazandırmak amacı ile eklenen tozların yüzeyler üzerindeki kapilar boşlukları doldurmaları ve buna bağlı olarak yüzeyin daha rijit hale gelmesi ve geçirgenliğin azalması, aplikasyon sağlanan solüsyonun yüzey üzerine tutunma oranına bağlı olarak yüzey tutumunu değiştirmiş olabileceği göz önünde bulundurularak irdelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, it is aimed to give antibacterial performance characteristics to the topsheet and ADL texture surfaces which form the layers of the baby cloth. The binder used in the preparation of the solution is marketed under the trade names Tanapur EP and Edolan AB and glycerin which is anti-caking. While the solution obtained was in suspension, the application was made by spraying and the fixing was carried out. In order to provide antibacterial properties, silver ion doped hydroxyapatite based powders have been used. Taking into account the biocompatible nature of hydroxyapatite, it is of paramount importance that the silver ion contained in the cage structure is insoluble and the use of silver in very small quantities is of paramount importance. For this purpose, TOPSHEET (hydrophilic) and ADL (front hydrophilic-back hydrophobic) surfaces, which form the first 2 layers of baby diaper and exhibit different characteristics, the suspension solution prepared by spraying with 4 different solvents and 2 different chemical binders was applied and 12 different antibacterial surfaces were obtained. For the physical / mechanical test results of the obtained surfaces, moisture measurement, air permeability, thermal permeability, wear values and strength test results were examined with standard test methods and devices. In the chemical properties, antibacterial activity test was evaluated according to AATCC 100 and ASTM E2149 test methods. When the physical and chemical test results are examined, it is determined that there is no negative attitude on the final product, but deviates positively and negatively on the surfaces compared to the original surface. These changes are due to the lack of homogenization of the nonwoven surfaces, the introduction of binding chemicals and antibacterial activity, the introduction of the added powders to fill the capillary cavities on the surfaces, resulting in a more rigid surface and decreased permeability, which may have altered the surface texture of the applied solution have been taken into consideration.