Tek-A'lı 151-159Eu ve 151-161Gd çekirdeklerinin manyetik dipol uyarılmalarının incelenmesi
Investigations of the magnetic dipol excitations of the odd-mass 151-159Eu and 151-161Gd
- Tez No: 484495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, nadir toprak bölgesinde yer alan tek-A'lı 151-159Eu ve 151-161Gd çekirdeklerinin taban durum manyetik özellikleri ve manyetik dipol uyarılmaları (M1) QPNM (Kuaziparçacık Fonon Nükleer Model) bazında teorik olarak ilk kez incelenmiştir. Bu çekirdeklerin taban durumlarına ait teorik iç manyetik moment, efektif spin jiromanyetik faktör ve manyetik moment değerleri deneysel veriler ile karşılaştırılmış ve her bir çekirdek için spin-spin etkileşme güç parametresi belirlenmiştir. QPNM (Kuaziparçacık Fonon Nükleer Model) çerçevesinde yapılan hesaplamalar ayrıca KPM (Kuliev-Pyatov Metodu), SPM (Tek Parçacık Model) ve QTDA (Kuaziparçacık Tamm-Dancoff Yaklaşımı) modellerinin sonuçları ile de karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu çekirdeklerin manyetik dipol uyarılmaları RI (Dönme Değişmez)-QPNM kullanılarak teorik olarak incelenmiştir. RI-QPNM model, çekirdek hamiltoniyeninin kırılan dönme simetrisinin onarılmasını mümkün kılmaktadır. Restore edici kuvvetler ortalama alanla öz uyumlu olduklarından serbest parametre içermezler. Bu teori çerçevesinde elde edilen teorik sonuçlar mevcut deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ground state magnetic properties and magnetic dipole excitations of rare earth elements 151-159Eu and 151-161Gd nuclei have been theoretically investigated in framework of the QPNM (Quasiparticle Phonon Nuclear Model) for the first time. The theoratical values of the ground state magnetic properties such as intrinsic magnetic moment, effective spin gyromagnetic factor and magnetic moment were compared with the avaliable experimental data and the spin-spin interaction parameter was determined for each investigated nuclei. The results of QPNM calculations were also compared with the results of KPM (Kuliev-Pyatov Method), SPM (Single Particle Model) and QTDA (Quasiparticle Tamm-Dancoff Approximation). The magnetic dipole excitations in these nuclei were also theoretically investigated by using RI-QPNM (Rotation Invariant Quasiparticle Phonon Nuclear Model). RI-QPNM model makes it is possible to restore of the broken rotational symmetry of nuclear hamiltonien. Due to the self-consistency of restoration forceses, they contain no arbitrary parameters. The results of calculations are compared with the available experimental data.