Geçici iskemik atak olgularında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin inmeyi öngörmede risk skorlarına ilave katkısı
Additional contribution of diffusion weighted magnetic resonance imaging in patients with transient ischemic attack to the risk scores to predict stroke
- Tez No: 484683
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı Acil Servis'e GİA düşündüren bulgularla başvuran hastalarda ABCD ABCD2 ABCDI skorlarının 2., 7. ve 30. günlerdeki prediktif değerinin validasyonu ve bu skorların difüzyon-ağırlıklı MRG ile inme arasındaki ilişkiyi göstermektir. Uygun olan 54 hastanın ortalama yaşı 60.2±18'di ve çalışma popülasyonunun 26'sı (%48.1) erkekti. SVO insidansı 7. ve 30. günlerde sırasıyla %14.3 ve %14.3'tü. Başvurudaki nörolojik semptomlar: 24 hastada (%4.4) tek taraflı kuvvetsizlik, 12 hastada (%22.2) konuşma bozukluğu ve 15 hastada (%27.8) diğer nörolojik semptomlardı. Kontrast madde verilmeden çekilen beyin tomografileri ve difüzyon-ağırlıklı MRG'ler arasındaki ortalama gecikme süresi sırasıyla 34.4±25.8 ve 249±210 dakikaydı. Acil Servise GİA düşündüren bulgularla başvuran hastalarda 2., 7., ve 90. günlerde ABCD, ABCD2 ABCDI skorları inme için prediktif değildir. Kaliforniya, ABCD ve ABCD2 skorları ve pozitif difüzyon-ağırlıklı MRG sonuçları arasında bağlantı bulunamadı. Çalışmamız sonucunda, ABCD ABCD2 ABCDI skorları ve hastaları hastaneye yatırma kararı arasında bir bağlantı saptanmadı. Başvuru semptomları ve pozitif difüzyon-ağırlıklı MRG sonuçları arasında bağlantı bulunmadı. GİA düşündüren semptomlardan 2., 7. ve 30. gün içinde inme öngörmede Kaliforniya, ABCD, ABCD2 skorları prediktif değildir. Kaliforniya, ABCD, ABCD2 skorları, pozitif difüzyon-ağırlıklı MRG sonuçları belirlemede prediktif değildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to validate the predictive value of ABCD, ABCD2, ABCDI scores in identifying the 2nd, 7th and 30th day stroke in patients presenting to the ED with symptoms suggestive of TIA and the association of these scores with diffusion-weighted MRI and stroke. Among 54 eligible patients, the mean age was 60.2±18 and 26 (48.1%) of the study population was male. The incidence of stoke at 7 and 30 days were 14.3% and 14.3% respectively. The presenting neurological symptoms were: unilateral weakness in 24 (4.4%) patients, speech disturbance in 12 (22.2%) patients and other symptoms in 15 (27.8%) patients. The mean delay between noncontrast computer brain tomography and diffusion weighted MRI was 34.4±25.8 and 249±210 minutes respectively. ABCD, ABCD2, ABCDI scores were not predictive of 2nd, 7th and 90th day stroke in patients presenting to the ED with symptoms suggestive of TIA There was no association between California, ABCD, ABCD2 scores and positive results with diffusion weighted MRI. We could not detect an association between ABCD, ABCD2, ABCDI scores and the decision to hospitalize the patients. There was no association between the presenting symptoms of patients and positive results with diffusion weighted MRI. California, ABCD, ABCD2 scores were not predictive of stroke within 2nd, 7th and 30th day after symptoms suggestive of TIA. California, ABCD, ABCD2 scores were not predictive of positive diffusion weighted MRI result.