Kronik böbrek hastalığı olanlarda serum 25(OH)d3 düzeyinin biyokimyasal, inflamatuvar ve nutrisyonel parametreler ile ilişkisi
Association between serum 25(OH)d3 level and biochemical, inflammatory and nutritional parameters in chronic kidney disease patients
- Tez No: 484698
- Danışmanlar: PROF. DR. FETTAH FEVZİ ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Vitamin D'nin (VD) organizmada birçok rolünün olduğu son yıllarda VDR ve 1α hidroksilaz aktivitesinin çok sayıda dokuda gösterilmesi ile ortaya konmuştur. Biz bu çalışmada KBH olanlarda VD düzeyinin biyokimyasal, inflamatuvar ve nütrisyonel parametreler ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya polikliniğimizde KBH tanısı ile izlemde olan henüz renal replasman tedavisi almamış hastaların verileri retrospektif incelenerek dahil etme kriterlerini karşılayan 314 hasta ve GFH'ı 60 ml/dk/1,73 m2'nin üzerinde olup, kriterleri karşılayan 100 hasta (kontrol grubu) dahil edildi. Katılımcıların yaş, cinsiyet, kreatinin, GFH, serum 25(OH)D3, kalsiyum, albümin, fosfor, parathormon (PTH), spot idrarda protein/kreatinin oranı, ürik asit, nötrofil, lenfosit, platelet, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO) ve MPV değerleri kaydedilerek istatistiksel analiz yapıldı. Serum 25(OH)D3 düzeyine göre; VD eksikliği olanlar, (29 ng/ml) olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Hasta grubu klasik KBH evrelemesine göre Evre 3 (GFH 30-59 ml/dk/1,73 m2), evre 4 (GFH 15-29 ml/dk/1,73 m2) ve evre 5 (GFH
Özet (Çeviri)
In last decades; VDR and 1α hydroxylase activity has discovered in many tissues and it's clear that Vitamin D (VD) has several roles in the organism, now. In this study we aimed to evaluate the association between serum 25(OH)D3 level and biochemical, inflammatory and nutritional parameters in chronic kidney disease (CKD) patients. We searched by using database of Akdeniz University Hospital and found 314 CKD patients as study group and 100 patients as control group who have met the criteria. We recorded age, gender, serum creatinine level, glomerular filtration rate (GFR), serum 25(OH)D3, calcium, albumin, phosphorus, parathyroid hormone (PTH) levels, spot urine protein/creatinine ratio, uric acid, neutrophile, lymphocyte, platelet counts, neutrophile/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR) and mean platelet volume (MPV) for all patients and performed statistical analysis by using SPSS 23 statistical programme. We organized patients in three groups according to their VD levels. Groups consisted of patients with VD deficiency (VD level less than 10 ng/ml), VD insufficiency (VD level between 10-29 ng/ml) and normal VD levels (VD level 30 ng/ml and more). Participants grouped as stage 3 (GFR between 30-59), stage 4 (GFR between 15-29), stage 5 (GFR