Hipnotik telkinin genel yorgunluk ve kan glukoz-laktak metabolizması üzerine etkisi
- Tez No: 48474
- Danışmanlar: PROF.DR. NEYHAN ERGENE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada“rastgele”“örnekleme yöntemi”ile seçilen 10 denek, iki kere submaksimal egzersize tabi tutulmuştur. Her iki egzersizin aynı standartta olup olmadığını belirleyebilmek için deneklerin istirahat nabız değerleri, maksimal nabızları, istirahat sistolik basınçları, istirahat diastolik basınçları, V02 maksimal değerleri mukayese edilmiş ve istatistiksel olarak farkların hepsinin anlamsız olduğu tespit edilmiştir. Her iki egzersiz sonunda da, deneklerden intravenöz kan alınmış laktat, LDH-L ve glukoz değerleri belirlenmiş daha sonra denekler her iki egzersiz sonunda da 30'ar dakikalık dinlenmeye alınmış, dinlenme süreleri içinde her 5 dakikada vücut sıcaklığı ve nabız sayıları belirlenmiş ve her iki dinlenme dönemindeki değerler mukayese edilmiştir. Vücut sıcaklığı ortalamalarınında 5. 10. 15. 25. ve 30. dakikalarda her iki dinlenme şekli arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmazken (P>0.05) 20.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 10 healtly subjects were randomly selected undertaken submaximal exercise twice. In order to determine whether two exercises are at the same standard some physiological parameters were compared. These were rest pulse rate, maximal pulse rate, rest arterial blood pressure, V02 max. and anaerobic threshold. It was observed that there is no statistically significant differences between them. After two exercises sessions intravenous blood samples were taken and LDH-L and glucose lactate values were determined and then subjects rested for 30 minutes. In the resting period, body temperature and pulse rates were measured and recorded every 5 minutes and the values in two resting periods were compared.