Hipnozun bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The Effect of hypnotsation on the biochemistry parameter's
- Tez No: 99001
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2000 SIDIKA DİLŞAT KAYA Danışman Prof. Dr. ALİ MUHTAR TİFTİK Sunulan araştırma hipnotik telkin yoluyla yaşatılan değişik emosyonel durumlarda telkinin muhtevasına göre hormonal parametreler üzerine değişiklik elde edilip edilmeyeceğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada daha önce milli olmuş olan sporculardan rastgele örnekleme yöntemiyle daha önce hiç hipnotik telkin almamış 10 denek seçilmiştir. Denekler iki farklı zamanda iki hipnoz seansına tabii tutulmuşlardır. Her seans öncesi kontrol kanlan alınmış, hipnoz seansının birinde basan mutluluğu diğer seansda ise başansızlık stresi telkinleri verilmiştir. Gözle görülebilen fizyolojik belirtiler elde edildiğinde ve hipnoza ait semptomlar olgunlaştınldığında hipnozdan çıkartılarak 2. ve 15 dk. sonra da 3. kan örneği alınmıştır. Alınan kanlarda ACTH, kortizol, insülin ve glukoz düzeyleri incelenmiştir. Böylece denekler mutluluk (M) ile stres (S) gruplarına aynlmış ve kan örnekleri her iki seanstada eş zamanlı olarak alınmıştır. Hipnotik stres öncesi (25.3± 5.2) ile hipnotik stresin 15.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was carried out in order to research whether it is possible to provide any changes on hormonal parametres in respect to the contens of hypnotic suggestion when different emotional situations are imposed by means of hypnotic suggestion. In this study 10 subjects were selected by randomly exampling method among the national sportsmen who have never undergone a hypnotic suggestion before. The subjects were given hypnotic suggestions at 2 different times. Before each sessions control bloods were taken from the subjects. In one session“happiness of success”and in the other“stress of unsuccessfullness”suggestions were import. When visible physiological symptoms were provided and the symptoms related with hipnotic suggestions were matured, the suggestion was completed. After the second and 15 minutes, later the third blood samples ware taken and then ACTH, cortizol, insulin and glycose levels were measured in all samples. In this way subjects were divided into happiness (M) and stress (S) groups, and the blood samples were taken simultaneously in both sessions.