Tiroid kanserli hastalarda VGLL3 geninin araştırılması
Investigation of VGLL3 gene in thyroid cancer
- Tez No: 580893
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Endokrin kanserler arasında sık görülen tiroid kanseri papiller tiroid kanseri, foliküler tiroid kanseri, medullar tiroid kanseri ve anaplastik tiroid kanseri olmak üzere 4 forma ayrılır. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki genetik ve epigenetik faktörler tiroid kanseri oluşumunda etkilidir. VGLL (Vestigial-benzeri) gen ailesi üyelerinden biri olan VGLL3 geni apopoz, hücre bölünmesi ve göçünde rol oynar. VGLL3 geni kromozomun 3p12.1 bölgesinde yer alır. Yumuşak doku kanseri, over kanseri ve prostat kanseri ile yapılan çalışmalarda VGLL3 geninin doku ve kanser tipine göre hem onkogen hem tümör baskılayıcı rolü olduğu gösterilmiştir. Yaptığımız çalışmada hedef VGLL3 geni ve kontrol G6PD geninin ifade düzeylerinin tiroid kanseri teşhisi konulmuş 49 hastanın tümör ve normal doku örneklerinde GZ-PZR yöntemi kullanılarak araştırıldı. Sonuçlar 2-ΔΔCt metodu kullanılarak analiz edildi. Çalışmamız gösteriyor ki VGLL3 gen ifadesi %57 oranında tümör doku örneklerinde normal doku ile kıyaslandığında azalmış bulunmuştur. VGLL3 geni ifadesi ile klinikopatolojik parametreler arasında istatistiksel bir anlamlılık bulunmamıştır. Azalan VGLL3 geni ifadesi bu genin tiroid kanserinde over ve prostat kanserlerine olduğu gibi tümör baskılayıcı bir gen olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is the most common endocrine cancer in the world which is clinically divided into 4 forms: Papillary Thyroid Cancer, Follicular Thyroid Cancer, Medullary Thyroid Cancer and Anaplastic Thyroid Cancer. Recent studies have shown that alterations of genetic and epigenetic factors are effective in the formation of thyroid cancer. VGLL3 gene is a member of the VGLL (Vestigial-like) gene family which plays a role in apoptosis, cell proliferation and migration. VGLL3 gene is located in the chromosomal region 3p12.1. This gene has been studied in soft tissue sarcoma, over cancer and prostate cancer. The studies show that VGLL3 gene has both oncogenic and tumor suppressor roles depending on the type of tissue and cancer. In this study, we investigated expression levels of target VGLL3 gene and control G6PD gene in tumor and corresponding non-cancerous tissue samples of 49 patients diagnosed with thyroid cancer by using RT-PCR method and the results were analyzed by using 2-ΔΔCt method. Our study shown that expression level of VGLL3 gene decreased %57 in tumor tissue samples according to non-cancerous tissue samples. When we compared expression level of VGLL3 gene and clinicopathological parameters we found no statistical association. Decrease in expression level of the VGLL3 gene shows that this gene is a tumor suppresor gene in thyroid cancer as it is in over and prostate cancer.