Öğretmenlerin kolektif yeterlilik algıları ile örgütsel bağlılık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between teachers' perceptions of collective qualifications and organizational commitment
  1. Tez No: 485395
  2. Yazar: BİLAL KIRIŞTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletmeler küresel rekabet ortamında mevcudiyetlerini sürdürebilmek için yönetim stratejilerini ve yapılanmalarını koşullara uygun hale getirmek durumundadır. Yeniden yapılanma, kalite mükemmelliği ve müşteri tatmini rekabet üstünlüğü sağlamak için önemli unsurlardır. Ancak strateji geliştiren ve ıryguiamaları gerçekleştiren işgörenlerin örgütlerini ve işlerini benimsemeleri, kendilerini özdeşleştirmeleri ve amaç uyumunu gerçekleştirmeleri başarı için gereklidir. Bunun için işgörenlerin istek, ihtiyaç ve ilgilerini karşılayacak planlamaların örgüt tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu araştırma; İlkokul öğretmenlerin örgütsel bağlılık ve kolektif yeterlik düzeylerini belirlemek, öğretmenlerin demografik özellikleri açısından örgütsel bağlılık ve kolektif yeterliklerini incelemek ve öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri üzerinde kolektif yeterlik etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses in the global competitive environment management strategies in order to sustain their presence and structures must make it suitable for the conditions. Restructuring, quality excellence and customer satisfaction are important elements to provide a competitive advantage. But the strategy develops and applications to adopt the Organization and work of the Ilala perform, adapt themselves to perform the identification and purpose, it is necessary for success. To do this they need and interests of desire, Ileana will cover planning, it is important to be performed by the organisations. This study has been conducted to determine the level of primary school teachers' organizational commitment and the perception of school culture, to study teachers' organizational commitment and their level of perception on collective efficacyin terms of teachers' demographic characteristics besides the effects of collective efficacyon the level of teachers'sorganizationalcommitment.