Ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin kolektif yeterliliği ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between collective competence and organizational citizenship behavior of teachers working in middle schools
  1. Tez No: 781114
  2. Yazar: RABİA GÖKÇE ALARÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, MEB 'e bağlı resmi ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin kolektif yeterliği ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bu nedenle araştırma, nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli seçilerek tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Elazığ ili merkez ilçesindeki resmi ortaokullarda görev yapan 462 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde öğretmenlerin kolektif yeterliğinin belirlenmesi için, Erdoğan ve Dönmez (2015) tarafından Türkçe' e uyarlanan“Kolektif Öğretmen Yeterliği Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışlarının belirlenmesi için, Yılmaz ve Taşdan (2008) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“ Örgütsel Vatandaşlık Davranışı”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik incelemesi için açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmış ve Cronbach's ɑ güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, SPSS 26 ve AMOS 26 programları kullanılmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistikler, T- testi, One- Way ANOVA, Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin kolektif yeterlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı algıları yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin kolektif yeterliği ve örgütsel vatandaşlık davranışının bazı değişkenlere göre anlamlı farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde ise sadece örgütsel vatandaşlık davranışının eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen bir diğer sonuca göre öğretmenlerin kolektif yeterliği ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Son olarak yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre, öğretmenlerin kolektif yeterliğinin örgütsel vatandaşlık davranışının % 38 'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bağlı olarak, kolektif yeterliğin örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilişkisi ve örgütsel vatandaşlığı nasıl etkilediği tartışılmış, araştırmacılar ve uygulayıcılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between collective efficacy and organizational citizenship behavior of teachers working in public middle schools under Ministry of National Education. For this reason, the research has been designed by choosing the relational survey model from quantitative methods. The sample of the study consists of 462 teachers working in public middle schools in the central district of Elazığ province in the 2021-2022 academic year. In the data collection process, the“Collective Teacher Competence”adapted into Turkish by Erdoğan and Dönmez (2015) has been used to determine the collective competence of teachers. In order to determine teachers' organizational citizenship behaviors, the“Organizational Citizenship Behavior”scale adapted into Turkish by Yılmaz and Taşdan (2008) has been used. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis are conducted to examine the validity and reliability of the scales used in the study and Cronbach's ɑ reliability coefficients are calculated. SPSS 26 and AMOS 26 programs are used to analyze the datasets. Descriptive statistics, T-test, One-Way ANOVA, Pearson correlation coefficient and multiple linear regression analysis techniques are used to analyze the datasets. As a result of the study, teachers' perceptions of collective efficacy and organizational citizenship behaviors are found to be at a high level. When it had been examined whether teachers' collective efficacy and organizational citizenship behaviors differed significantly according to some variables, it has been found that only organizational citizenship behaviors differed significantly according to educational status. According to another result, there is a moderate positive significant relationship between teachers' collective efficacy and organizational citizenship behaviors. Finally, according to the results of regression analysis, it is concluded that teachers' collective efficacy explained 38% of organizational citizenship behaviors. Based on the results of the study, the relationship between collective efficacy and organizational citizenship behavior and how it affects organizational citizenship are discussed and suggestions are made for researchers and practitioners.