Impact of social media on consumer behaviour: A survey in Gambia
Sosyal medya'nın tüketici davranışı üzerindeki etkisi: Gambiya'da bir anket
- Tez No: 864055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KADRİYE YURDABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Gambiya'da sosyal medyanın tüketici davranışları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma dört araştırma sorusu ve dört hipotezden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini online alışveriş için sosyal medyayı kullanan tüm tüketiciler oluşturmuştur. Üç yüz elli (350) katılımcıdan oluşan örneklem büyüklüğü, ülkedeki otuz yedi (37) şehirden beşi arasından rastgele seçilmiştir. Çalışma için kullanılan araştırma anketi, yirmi beş (25) maddeden oluşmaktadır. Çalışma, araştırma sorularını yanıtlamak için basit yüzdelik tanımlayıcı istatistiklerin kullanımını benimsemiş, hipotezi 0,05 anlamlılık düzeyinde test etmek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonunun çıkarımsal istatistikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre: Sosyal medya, tüketicilerin çevrimiçi müşteri kitlesinin yüksek düzeyde olması, tüketicinin karar verme tercihindeki iyileşme ve tüketici satın alma niyetinin artmasıyla kanıtlandığı üzere tüketicilerin ilgisini çekmeye yardımcı olmaktadır. PEARSON'un analizi sosyal medya ile test edilen bağımlı değişkenler arasında önemli bir ilişki olduğunu gösterdiğinden tüketici patronajı düzeyi, tüketici satın alma kararı verme, satın alma niyeti ve tüketici satın alma davranışı hipotezlerinin de anlamlı olduğu kanıtlanmıştır. Gelecekteki çalışmalar için tüketicilerin stresini azaltmak ve kuruluşlarının müşteri tabanını artırmak amacıyla üretici ve üreticilerin, ürünlerini sergilemek için sosyal medya reklamlarından yararlanmaya devam etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of social media on consumer behaviour in Gambia. The study is structured with four research questions and four hypotheses. The study population comprised of all the consumers using social media for online shopping. The sample size of three hundred and fifty (350) participants was randomly selected from five cities out of the thirty-seven (37) cities in the country. The research instrument used for the study was a modified questionnaire containing twenty-five (25) items. The study adopted the use of descriptive statistics of simple percentage to answer the research questions, while the inferential statistics of Pearson Product Moment Correlation was used to test the hypothesis at 0.05 level of significant. Findings from the study revealed that: Social media has helped to arouse the interest of consumers as evidenced in high level of customers' online patronage, improvement in consumer choice of decision making, boost consumer purchases intention. The hypotheses were also proved to be significant as analysis from PEARSON showed there was a significant relationship between social media and the tested dependent variables like: level of consumer patronage; consumer buying decision making; purchase intention and consumer buying behavior. It was however suggested that manufacturers and producers in their capacity should continue to make use of the social media adverts to showcase their product so as to ease the stress of consumers and to increase the customer base of their organizations.