A psychoanalytic analysis of Arthur Miller's Death of a salesman and Tennessee williams' a Streetcar Named Desire
Arthur Miller'in Death of a Salesman Oyununun ve Tennessee Williams'ın a Streetcar Named Desire oyununun psikanalitik bir incelemesi
- Tez No: 485431
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde Arthur Miller'ın Death of a Salesman ve Tennessee Williams'ın A Streetcar Named Desire adlı oyunları Freudcu psikanalitik teorileri ışığında analiz edilmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, ilk olarak insan psikolojisini ele almaları açısından edebiyat ve psikanaliz ilişkisi açıklanmaktadır. Daha sonra, seçilmiş oyunlardaki kahramanların analizi için temel oluşturması bakımından temel Freudcu psikanalitik teoriler açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü ise, Death of a Saleman oyununun kahramanın Amerikan rüyası çerçevesinde psikanalitik incelemesine odaklanır ve bunu kahramanın psikogelişim sürecini, tutarsız kişiliğini, diğer karakterlerle olan ilişkisini ve başvurduğu savunma mekanizmalarını inceleyerek gerçekleştirmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, A Streetcar Named Desire oyununun kadın kahramanı, davranışlarının arkasındaki motivasyonlar, geçmiş deneyimleri ve ataerkil toplumda dışlanmış bir kadın olarak savaşımını zorlayan çevresel etmenler araştırılarak incelenmektedir. Bunlara bağlı olarak, bu çalışmanın amacı bireyin ailede toplumsal ideallerin içe atım ile başlayan toplumla olan ilişkisi incelemek ve kimlik oluşum aşamasının, bilinçaltının ve dışsal faktörlerin kişilik gelişimindeki, davranış biçiminin şekillenmesinde, karar mekanizmasını gelişimindeki ve kişiler arası ilişkilerdeki rolünü araştırmaktır. Çalışma aynı zamanda, toplumsal ideallerin içselleştirilmesindeki aşamada ortaya çıkan bir aksamanın ve travmatik geçmiş deneyimlerin muhtemel sonuçlarını ve de bu noktada hem birey hem de toplum tarafından başvurulan çözümleri incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Arthur Miller's Death of a Salesman and Tennessee Williams' A Streetcar Named Desire are analyzed via Freudian psychoanalytic theories. In the first chapter of this study, firstly the relation between literature and psychoanalysis is explained regarding the human psychology as a subject matter for both fields. Later, the key Freudian psychoanalytic theories are explicated in order to provide the ground for the analysis of the protagonist in the selected plays. The second chapter of this study focuses upon the psychoanalytic examination of the protagonist in Death of a Salesman in the context of American dream by working through his psychosexual development, his contradictory personality, his relationship with other characters, his physical and mental struggle as an oppressed common man in the capitalistic American society and his consultation to defense mechanisms and suicide as solution to his problems. In the third chapter, the female protagonist of A Streetcar Named Desire is studied through exploring the motives behind her behaviors and gradual mental deterioration by investigating her inter-personal relations, obsessions, past experiences and environmental elements that contribute her striving as an abject and ostracized woman in the patriarchal society. Accordingly, the aim of this study is to examine the relationship of individuals with society that starts up within the family through the internalization of the cultural ideals via introjections and to explore the role of the identity formation process, the subconscious and external factors in the personality development, behavior pattern, decision making process and inter-personal relations of an individual. It also intends to anatomize the possible results of traumatic past experiences, of a defect in the process of the instillation of cultural ideals, and the resolutions consulted by both society and individuals.