Avrupa Birliği (AB)'nin Orta Asya bölgesi politikalarında AB küresel geçit stratejisinin önemi: Güvenlik sektörleri yaklaşımı ve bağlantısallık kavramı bağlamında bir analiz
The importance of the European Union's(EU) global gateway strategy in the policies of the EU towards the Central Asia region: An analysis in the context of the security sectors approach and the concept of connectivity
- Tez No: 954096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ERTAÇ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, AB'nin Orta Asya bölgesine yönelik politikalarında AB GG Stratejisi'nin rolü, güvenlik sektörleri yaklaşımı ve bağlantısallık kavramı çerçevesinde incelenmiştir. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alması ve zengin doğal kaynaklara sahip olması nedeniyle Orta Asya, küresel güvenlik ve ekonomik kalkınma açısından stratejik bir konuma sahiptir. AB'nin GG Girişimi ile bölgede altyapı, enerji güvenliği, dijital iletişim ve ticaret ağlarını güçlendirilmesi ve sürdürülebilir bağlantısallıkların sağlanması hedeflemekte ve Çin'in BRI'ne alternatif bir model sunmaktadır. Kopenhag Ekolü'nün Güvenlik Sektörleri Teorisi temelinde, altyapı yatırımları ile güvenlik dinamikleri arasındaki ilişki ortaya konulmakta ve bağlantısallık kavramının güvenlik ekseninde stratejik bir jeopolitik araç haline gelişini açıklık getirmektedir. Bu bağlamda, AB'nin GG Stratejisi'nin sadece ekonomik güvenliği hedef alan ekonomik bir kalkınma girişimi değil, aynı zamanda normatif değerler temelli bir güç stratejisi olduğu ileri sürülmektedir. Ayrıca, AB'nin GG Girişimi ile Çin'in BRI karşılaştırılarak Orta Asya'daki güç rekabeti ve bölgesel güvenlik dinamikleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sürdürülebilir altyapı yatırımlarının, bölgesel iş birliklerinin ve bağlantısallık projelerinin, AB'nin bölgedeki etkinliğini artırmada kritik rol oynadığı ve AB'nin küresel düzeyde normatif bir aktör olarak konumunu güçlendirmeye çalıştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of the EU Global Gateway (GG) Strategy in the policies of the European Union (EU) towards the Central Asia region is analysed within the framework of the security sectors approach and the concept of connectivity. Central Asia has a strategic position in terms of global security and economic development due to its location on the historical Silk Road and its rich natural resources. The EU's GG aims to strengthen infrastructure, energy security, digital and trade networks and ensure sustainable connectivity in the region and offers an alternative model to China's Belt and Road Initiative. On the basis of the Copenhagen School's Security Sectors Theory, it reveals the relationship between infrastructure investments and security dynamics and analyses how the concept of connectivity has become a strategic geopolitical tool in the security axis. In this context, it is argued that the EU's GG Strategy is not only an economic development initiative targeting economic security, but also a power strategy based on normative values. Furthermore, the EU's is compared with China's Belt and Road Initiative to assess the power competition and regional security dynamics in Central Asia. As a result, it is concluded that sustainable infrastructure investments, regional cooperation and connectivity projects play a critical role in enhancing the EU's influence in the region and that the EU is seeking to strengthen its position as a normative actor at the global level.