Üniversite öğrencilerinin eğitimde teknoloji kullanımına ilişkin tutumlarının spor ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining university student's attitudes of using technology in education in terms of sports and different variables
- Tez No: 485702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU, YRD. DOÇ. DR. İZZET UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin eğitimde teknoloji kullanımına ilişkin tutumlarının spor ve farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu deneysel olmayan nicel çalışmadır ve çalışmanın örneklemini 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören 489 kadın ve 398'i erkek olmak üzere toplam 887 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin teknoloji kullanımına ilişkin tutumlarını belirlemek için Yavuz (2005) tarafından geliştirilen“Teknoloji Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.00 istatistik programı kullanılmıştır. Demografik özelliklerin belirlenmesinde betimsel istatistik türlerinden biri olan frekans dağılımı ve iki bağımsız değişken ile teknoloji kullanımına karşı tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek için kestirimsel istatistik türlerinden T testi, ikiden fazla değişken ile teknoloji kullanımına karşı tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek için ise tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki fark 0,05 anlamlılık düzeyi esas alınarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre bireylerin teknoloji kullanımına karşı tutumları ile cinsiyet, öğrenim gördükleri program türü, yaş, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi, okul dışı zaman değerlendirme seçenekleri, spor yapma amacı ve spordaki gelişmeleri takip etme değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bilgisayar sahibi olma durumu, öğrenim gördükleri bölüm, kişisel aylık gelir düzeyi, baba eğitim düzeyi, kaldıkları yer, okuldaki başarı durumu, spor yapma durumu, haftalık spor yapma süresi, spor seçiminde etkili olan faktörler, yapılan spor türü ve spor yapma süresi değişkenleri arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Bireylerin eğitim sürecinde teknoloji kullanımına karşı tutumlarında, kadın bireylerin erkek bireylerden ve 1. öğretimde öğrenim öğrencilerin 2. öğretimde öğrenim gören öğrencilerden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Spor yapma durumu değişkeninde ise anlamlı farklılık olmamasına rağmen, spor yapmayan bireylerin teknoloji kullanımına karşı tutumlarının spor yapan bireylerden yüksek olduğu da dikkat çeken sonuç olarak tespit edilmiştir. Eğitimde teknolojinin kullanımı, öğrencilerin mesleki alandaki bilgi düzeylerinin gelişimine, çeşitli nedenlerden dolayı eğitim alma fırsatı olmayan bireylerin eğitim alabilmesinde, daha nitelikli eğitim verilebilmesi, istedikleri zaman farklı kaynaklardan bilgi alış verişi sağlayabilmelerine ve bunun sonucunda farklı konu ve yöntemler hakkında bilgi sahibi olmalarına olanak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the university students' attitudes towards the use of technology in education in terms of sport and different variables. The study is a non-experimental quantitative research study and the sampling was 887 undergraduate students 489 of whom were female and 398 were male in 2015-2016 academic year at Atatürk University. To determine the university students' attitudes towards the use of technology“Technology Attitude Scale”developed by Yavuz (2005) was used. To analyze the data, SPSS 21.00 statistical program was employed. To determine the demographic features of the subjects, frequency distribution, one of the types of descriptive statistics was conducted, and to investigate the attitudes towards the use of technology by means of two independent variables T-test and in terms of more than two variables One-Way ANOVA test as two of the inferential statistical procedures were used. The significant difference between the variables was interpreted at the level of 0.05. According to findings, there is a significant difference between the individuals' attitudes towards technology use and gender, academic program, age, social status, mother's educational level, after school time spending options, purpose of sport, sport activities done. However, no difference was seen in terms of computer possession, department, monthly income level, father's educational level, residence, school achievement, sport activity status, weekly sport duration, effective factors in sport choice, sport type and duration. As for the attitudes towards technology use, female individuals were seen higher than the male participants at daytime education compared to the evening education program. Though there seemed no significant difference in terms of doing sport that the individuals who do not sport have higher scores than the individuals who do sport attracts attention. The use of technology in education is considered to contribute to students' professional developments, obtaining information from diverse sources and having ideas about different subjects and methods. In order to enhance students' interest into technology use in education, technology can be used more effectively; seminars which offer certificates can be provided and technology based courses at the departments can be included in the curriculum.