E. K. Meyendorf ve eserinin Buhara Hanlığı açısından değerlendirilmesi
E. K. Meiendorf and evaluation of his book with regard to the Khanate of Bukhara
  1. Tez No: 485745
  2. Yazar: EMRE KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DİNGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkistan bölgesi yüzyıllar boyunca jeopolitik ve jeostratejik konumu yüzünden birçok güçlü devletin ilgisini çekmiştir. Bu devletlerden biri olan Rusya uyguladığı genişleme siyaseti ile Türkistan bölgesine doğru sınırlarını sürekli genişletmiş ve bölgeye komşu olmuştur. Bunun sonucunda Buhara Hanlığı ile diplomatik ve siyasi ilişkiler kurmuştur. Rusya, Türkistan bölgesine hâkim olan Türk devletlerini daha iyi tanımak ve bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda araştırılması için pek çok kişiyi görevlendirmiştir. Bunlar genelde tüccar veya diplomatik heyetlere dâhil olan kişilerdir. Bu kişiler çeşitli notlar tutarak Türkistan bölgesi ve Buhara Devleti hakkında önemli bilgileri kaydetmeyi başarmışlardır. Egor Kazimiroviç Meyendorf, Türkistan bölgesini ziyaret eden Rus diplomatik heyetlerinin birinin üyesidir. Buhara Hanlığı'nda ve Türkistan bölgesinde gördüklerini bir kitap halinde Fransa'da yayımlamıştır. Çalışmamızın ana konusu Egor Kazimiroviç Meyendorf'u tanımak ve bölge hakkında yazdığı kitabın Buhara Hanlığı açısından değerlendirilmesini yapmaktır.
Özet (Çeviri)
For centuries Turkestan has attracted many powerful states because of its geopolitical and geostrategic position. Russia, one of these states, has been expanding its borders towards the Turkestan region with the enlargement policy it applied and has been neighboring the region. As a result, he established diplomatic and political relations with the Bukhara Khanate. Russia commissioned many people to better understand the Turkish states that dominate the Turkestan region and to investigate the region economically, socially, and culturally. These are usually those involved in merchants or diplomatic missions. They kept various notes and recorded important information about the Turkestan region and the Bukhara state. Egor Kazimirovich Meiendorf is a member of one of the Russian diplomatic missions visiting the Turkestan region. What they saw in Khanate of Bukhara and Turkestan published in a book in France. The main topic of our work is to get to know Egor Kazimirovich Meiendorf and to evaluate the book written about the region in terms of the Bukhara Khanate.