Çankırı bölgesinin spora yatkınlığı ve öncelikli spor branşları
- Tez No: 48580
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
49 ÖZET Bu araştırmada önce Çankırı'nın sosyo - ekonomik dununu ve kültürel yapısı gözönüne alınmıştır. Daha sonra Çarıkın halkının spor yapma alışkanlıkları, sportif başarılan ve öncelikli spor branşlarının tespitine çahşılnuştır. Araştırma yapılırken Çarıkın iline yapılan spor yannmlan ve bunlara ayrılan ödeneklerle birlikte eğitim konulan, Ü özel İdareleri, Mahalli İdarelerin spora bakış açılan mcelemniştir. Bu incelemede spor yapan kitlenin cinsiyet ve eğitim durumu ile ekonomik durumunun yapılan spor branşına etkisi ortaya konulmuştur. Yöre halkı ve kulüplerle yapılan anketlerin sonucunda Çankın ilinde halkın daha çok, seyirlik sporlara (Futbol, voleybol, basketbol....) eğüirninin olduğu tespit edilmiştir. Son yıllarda açılan spor okullan sayesinde güreş ve atletizm branşlarında da önemli oranda katılımın sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY In this research first Çankın's socio - economic position and cultural structure were taken in consideration. Later the habit of doing sports of Çankın's people, their success in sports and the most popular sport branches were tried to find out. While the research was being done the invenstments in the area off sports in Çanları and the appropriation for these invenstments, educational institutions, city's private managemants' and local goverment's approaches to sports were observed. In this research how the people's sex, their educational and and economical status influence the sports which made were explained. Results of the questionnaire, which was applied to people and sports clubs showed us that the people inclined to the sports which can gather audience e.g. soccer, valleyball, basketball.... It was observed that a great amount of people participale in wristlig and athletics owing to the sports schools which were opened lately.