Rusya federasyonunun dış ticaret ve siyasetinde oligarkların yeri
Place of oligarchs in the foreign trade and politics of the Russian federation
  1. Tez No: 485869
  2. Yazar: MERVE ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
SSCB'nin yıkılması ile Rusya kapitalist sisteme geçiş yaptı. Ekonomik ve siyasî kabuk değiştirme sürecinde 20. yüzyılın başlarında Rusya'da oligark olarak bilinen oldukça zengin işadamları ortaya çıktı. Rus ekonomisinde önemli bir paya sahip olan oligarklar aynı zamanda Rusya'nın siyasî sahnesinde de etkili oldular. Bu çalışma, Rusya'daki oligarkların Rusya'nın siyasî hayatına ve dış ticaretine etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Siyasî ve ekonomik alanda Rusya'da oldukça etkili olan Rus elitlerini kavramak için çalışmanın birinci bölümünde Rus elitlerinin tarihsel arka plânı hakkında bilgi verilmiştir. Eski dönem Rus şehirleri, Rus İmparatorluğu ve bu dönemlerdeki Rus seçkinlerinin yapısı hakkında araştırmalar ortaya koyulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde Rusya'da oligarşik yapının temelini oluşturan nomenklatura adlı yapıya ilişkin bilgi verilmiştir. Yine bu bölümde, oligarkların oluşum sürecinde önemli rol oynayan Gorbaçov ve Yeltsin dönemindeki reformlar hakkında bilgi verilmiştir. Bunların yanısıra, Rus siyasî seçkinlerinin Rusya'daki değişimle beraber yaş, cinsiyet, sosyolojik özellikler vs. gibi dönüşümlerini ortaya koyan analizlere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, Yeltsin döneminde özelleştirmeler ile ortaya çıkan oligarklar, özelleştirme faaliyetlerindeki yolsuzluklar ve Yeltsin oligarklarının siyaset sahnesindeki rolü üzerine bulgular ortaya koyulmuştur.Dördüncü bölümde, Yeltsin ve Putin dönemi oligarkları hakkında bilgi verilmiştir. Yeltsin dönemindeki oligarkların siyasetle ilişkileri, Putin dönemi ile beraber bazı oligarklara karşı yolsuzluk, rüşvet gibi iddialar, buna karşın Putin döneminde ön plana çıkan oligarklar ve oligarkların Rusya'nın dış ticaretine etkileri hakkındaki araştırmalar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the down fall of USSR, Russia, the new Federation, accepted capitalistic economic mode is for its economy. While the core of the economy and politics was being changed in the 20th century in Russia emerged business people with a vast abundancy. Oligarhcs that had influence on Russian economy started to have impact on its politics too. This thesis is aimed to reveal the influence of Russian oligarchs on its foreign trade and political life.In order to fathom Russian elite being quite influencial in both Russian economy and politics, the first part of the thesis informs of their historical background. The researchs about old Russian cities, Russian Empire and its authorities are presented in the work.In the second part of the thesis, the information concerned structure forming the basis of Russian oligarchy, that is nomenklatura, is displayed. The same part demonstrates reforms of Gorbachev and Yeltsin who played an important roles in the formation of new Russian oligarch system and its representatives. In addition to this, the thesis also gives the plays to the subjects of not only economical altering, but also to their change on the view of age, sex, social structures etc. in the lives of oligarchs.In the third part, the oligarchs emerging by means of privatizations during Yeltsin's leadership their corruption in privatization and Yeltsin's oligarchs role in political scene were given by facts.In the fourth part the information of oligarchs from Yeltsin's and Putin's periods were given. The researches on the relations of oligarchs in Yeltsin's period, the attacks in Putin's period which were done under the pretext bribery and corruption, the oligarchs who objected to it and the oligarchs influence on Russia's foreign trade were presented.