7. sınıf öğrencilerine göre müze gezilerinde yaşanan sorunlar
Problems encountered during museum excursions according to 7th grade students
- Tez No: 485902
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim 7. sınıf öğrencilerine göre müze gezilerinde yaşanan sorunları tespit etmek ve öğrencilerin müze gezilerine yönelik görüşlerini ifade etmektir. Bu araştırmada araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde altı farklı okuldan toplam 1265 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler analiz edilirken betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadaki bulgulara bakıldığında, altı farklı okulda toplam 1265 7. sınıf öğrencisine görüş formu uygulanmıştır. Görüş formu uygulanan öğrencilerin 1240'ı okulla müze gezisine katıldıklarını 25'i ise kendisi ya da ailesi ile birlikte müze gezisine katıldıklarını belirtmişlerdir. Altı açık uçlu sorudan oluşan görüş formu gezi öncesi, gezi sırası ve gezi sonrası sorunlar hakkında bilgi elde edebilmek için oluşturulmuştur. Görüş formu oluşturulurken alan uzmanlarından yardım alınmıştır. Görüş formundaki sorulardan hareketle öğrencilerin şehir içi ve şehir dışı birçok müze gezisine katıldıkları görülmektedir. Özellikle Anıtkabir müzesi, Anadolu Medeniyetler müzesi ve Etnografya müzesi, en çok tercih edilen müzeler arasında bulunmaktadır. Bazı öğrenciler ülke dışında da müze gezilerine katıldıklarını belirtmektedir. Öğrenciler, müze gezisi öncesi eğitimsel hazırlıklarla ilgili yaşadıkları sorunları ifade etmişlerdir. Özellikle hiçbir hazırlık yapılmadan müze gezilerine götürüldüklerini belirtmekteler. Bilgi kartı, afiş vb. materyallerin kullanılmasının eğitimsel hazırlık açısından fayda sağlayacağını düşündüklerini ifade etmişler. Müze gezilerine giderken ulaşımla ilgili yaşadıkları sorunlara vurgu yapmışlardır. Öğrencilerin büyük bir bölümünün müze gezisi için toplanan ulaşım ücretlerinden rahatsız oldukları görülmüştür. Ayrıca ulaşım araçları ile ilgilide birçok sorun yaşadıklarını belirtmişlerdir. Öğrenciler müze gezilerinde yeme-içme ile ilgili olarak da müze kantinlerinin pahalı olmasına ve toplu yemek faaliyetinin olmamasına dikkat çekmişlerdir. Şehir dışı ya da ülke dışı müze gezilerine katılıp konaklamak zorunda kalan öğrencilerin barınma ile ilgili sorun yaşadıkları görülmektedir. Kaldıkları yerlerin pahalı olması, temiz olmaması, yemeklerin iyi olmaması yaşadıkları sorunlardandır. Öğrenciler müze gezisi sırasında yaşadıkları sorunları ve bu sorunlar yüzünden verimli geziler gerçekleştiremediklerini ifade etmişlerdir. Özellikle öğrencilerin müze gezileri sırasında müzelerin kalabalık olmasından, görevliler ve öğretmenler tarafından gereğinden fazla uyarılmaktan, müzedeki rehber sayısının yetersiz olmasından, acele ettirilerek müze gezisi yapmaktan, yeterli bilgi verilmemesinden, kargaşa ortamı olmasından, fotoğraf çekememekten dolayı çok sorun yaşadıkları görülmektedir. Öğrencilerin müze gezilerinde pekiştirici etkinliklerin yaptırılması gerektiğine vurgu yaptıkları görülmüştür. Müze gezisi sonrası yaptırılacak etkinliklerle birlikte kalıcı öğrenmenin de sağlanabileceğinin düşünüldüğü görülmüştür. Özellikle özet çıkarma, resim çizme, şiir yazma gibi etkinliklerin öğrenciler tarafından faydalı görülen etkinliklerden olduğu söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin yapılan müze gezilerinin kendilerine fayda sağlamadığını, yasaklarla dolu bir gezi yaptıklarını düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems encountered by students during museum visits and to express their feelings about the excursions. The survey model was used as a research method in this study. The study group for this research is composed of 1265 students from six different schools in Ankara. Data was analyzed by using the descriptive study method. A feedback form was completed by 1265 7th grade students, according to the findings. Out of the total number of students, 1240 stated they went to museums as a school organization, whereas 25 said they went with their families or alone. A feedback form comprised of six open-ended questions were prepared to gather information prior to, during and after the museum visits. Expert advice was sought while preparing the feedback forms. In light of the questions asked in the feedback form, it was observed that students visited several local and out of town museums. Especially, Ataturk's mausoleum Anitkabir and its museum, Museum of Anatolian Civilizations and Ethnography Museum of Ankara were among the most preferred museums. Some students said they visited museums in foreign countries. Students expressed the problems they encountered related to educational preparations prior to museum excursions. They said they were taken to museums without any prior background preparation. They also stated materials such as information cards, posters would be useful in terms of educational preparation. Students emphasized problems regarding transportation to the museums. It was observed that most students were disturbed by the amount of money collected for transportation. They stated they faced several problems regarding means of transport. Students also drew attention to museum cafeterias being expensive and no arrangements being made for providing food to all attendees regarding eating. Students who go on out of town or abroad museum excursions also experienced problems with accommodation. High prices, unclean rooms and tasteless food are among the problems they expressed. Students expressed the problems they encountered during museum visits and how they can't have productive trips due to the problems. Crowded museums, over-warning by officials and teachers, insufficient number of guides, rush visits, inadequate information, disorder, and not being able to take photos are the problems especially reported by children. Students emphasized the need for activities reinforcing learning during museum excursions. It was said, follow up activities after museum visits could provide permanent learning. Especially activities such as summarizing, drawing and writing poems are among listed as beneficial by students. It was also identified by students that museum excursions didn't benefit them and their visit was full of bans.