Güzel sanatlar liselerinde piyano öğretimi sürecinin öğretmen ve öğrenci görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesi
The evaluation of piano education process at fine arts school in turkey within the scope of the opinions of teachers and students
  1. Tez No: 485914
  2. Yazar: PINAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Liselerinde piyano eğitiminin genel durumunu belirlemek, piyano öğretmen ve öğrenci görüşleri arasındaki farklılıkları saptamak, piyano öğretiminde karşılaşılan güçlüklere ve sorunlara ilişkin görüşleri incelemek ve değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan piyano öğretmenleri ve piyano öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise yine bu liselerde görev yapan 160 piyano öğretmeni ve 750 piyano öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel boyuta ilişkin olarak anket uygulaması yapılmış olup; hem nitel hem de nicel veriler elde edilmiştir. Bu kapsamda araştırma; farklı bölgelerden seçilmiş 70 Güzel Sanatlar Lisesinde görev yapan piyano öğretmenleri ve 12. sınıf piyano öğrencileriyle; piyano öğretimindeki müfredat içeriği, öğretim yöntemleri ve kullanılan kaynaklarla sınırlandırılmıştır. Uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f), yüzde (%) değerleri kullanılmıştır. Bu sonuçlara göre Güzel Sanatlar Lisesinde görev yapan piyano öğretmen ve öğrenci görüşleri açısından saptanan farklılıklara ve piyano öğretiminde karşılaşılan güçlüklere yönelik görüş ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to study the general situation of the piano education at the fine arts schools in Turkey, determine the differences between the opinions of teachers and students, study and assess the opinions regarding the difficulties and issues about piano education. The population of this study is composed of students and piano teachers working at the fine arts schools in Turkey. The sample is composed of 160 piano teachers working the fine arts schools and 750 piano students. In this study, descriptive questionnaire has been conducted, both qualitative and quantitative methods have been used. The study has been narrowed down to 70 piano teachers working the fine arts schools chosen from different regions, 4th grade piano students, the content of curriculum in piano education, teaching methods, and employed resources. For analysing the findings obtained from conducted questionnaire, frequency (f) and percent value have been used. To collect the data, a questionnaire of five measured-Likert type has been carried out and relevant literature review has been conducted. Basic statistical techniques have been employed to process data. According to the results obtained, differences between the opinions of piano teachers working at the fine arts schools and students have been determined, opinions and assessments about the difficulties experienced at piano education have been made.