Ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin siber zorbalık yaşama düzeyleri ve siber zorbalıkla başa çıkma stratejilerinin incelenmesi
Investigation of cyber bullying levels and coping strategies of teachers working in secondary schools
- Tez No: 485920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin siber zorbalık yaşama düzeylerinin ve siber zorbalık ile başa çıkma stratejilerinin belirlenmesidir. Araştırmada, temel yöntem olarak tarama modeli kullanılmış, verilerin analizinde karma yöntemden faydalanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesindeki resmi ortaokullarda görev yapan toplam 22 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplama aşamasında araştırmacı tarafından öğretmenlere yönelik olarak hazırlanan ve yarı yapılandırılmış özellik gösteren“Siber Zorbalık ve Başa Çıkma Stratejileri Görüşme Formu”kullanılmıştır. Görüşme sorularının nitel analizinde ise nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan betimsel analiz ve içerik analizi yöntemlerine başvurulmuştur. Çalışma sonucunda öğretmenlerin %95'inin siber zorbalığa doğrudan maruz kaldığı, %87'sinin ise etrafında böyle bir olayın yaşandığına şahit olduğu tespit edilmiştir. Siber zorbalık yaşayan öğretmenler daha çok hakaret, kişisel bilgi ve resimlerinin izinsiz olarak paylaşılması, cinsel taciz ve hesaplarının ele geçirilmesi davranışlarına maruz kalmışlardır. Ayrıca, bunlar karşısında öğretmenler daha çok kızgınlık, üzüntü, kendini kötü hissetme, korku ve huzursuzluk yaşamaktadırlar. Bu nedenle, öğretmenlerin tamamı siber zorbalığa karşı hesaplarını güvenli hale getirme, kişisel bilgilerini yayınlamama veya azaltma, internetten alışveriş yapmama ve hesap kapatma gibi başa çıkma stratejileri kullanmakta ve çeşitli önerilerde bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the cyber bullying levels and coping strategies of the teachers working in secondary schools. In the study, the scanning method was used as the basic method and the mixed method was used in the analysis of the data. The sample of the research was composed of 22 teachers who worked in official secondary schools in Kecioren district of Ankara province in 2016-2017 academic year. During the data collection phase, a“semi-structured interview form for bullying and coping strategies”prepared by the researcher for the teachers was used. In the qualitative analysis of interview questions, descriptive analysis and content analysis methods which are among qualitative research methods were applied. As a result of the study, it was determined that 95% of the teachers were directly exposed to the cyber bullying, and 87% of them had witnessed such an event around them. Teachers who had suffered from bullying have been subjected to insults, the sharing of personal information and pictures without permission, sexual harassment and the seizure of their accounts, in decreasing order. In addition, teachers face anger, sadness, self-esteem, fear and restlessness. For this reason, all of the teachers are taking various measures such as making accounts secure, not publishing or reducing personal information, not shopping online, and closing accounts against cyber bullying and give some suggestions.