İkinci dil olarak Türkçe öğretiminde dört dil becerisine yönelik öz-yeterlilik çalışmaları: Sistematik bir değerlendirme
Self-efficacy studies on four language skills in teaching Turkish as a second language: A systematic review
  1. Tez No: 1020258
  2. Yazar: UĞUR CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALHA GÖKTENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
İkinci dil olarak Türkçe öğretiminde öz-yeterlilik çalışmaları son yıllarda görünür bir literatür birikimi oluşturmuştur. Bununla birlikte bu birikimin yazma, konuşma, okuma ve dinleme becerileri arasında nasıl dağıldığı, hangi teorik yapılara dayandığı, hangi metot özellikleriyle yürütüldüğü ve hangi konu odaklarında toplandığı bütünlüklü biçimde değerlendirilmemiştir. Bu sebeple araştırma ikinci dil olarak Türkçe öğretiminde dört temel dil becerisine yönelik öz-yeterlilik çalışmalarının mevcut yapısını sistematik biçimde ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 2025 yılına kadar yayımlanmış ve ikinci dil olarak Türkçe öğrenenlerin yazma, konuşma, okuma veya dinleme becerilerinden birine yönelik öz-yeterliliklerini ele alan ulusal ve uluslararası makaleler incelenmiştir. Çalışma sistematik değerlendirme yoluyla yürütülmüştür. Tarama ve seçim süreci PRISMA 2020 raporlama akışı dikkate alınarak düzenlenmiştir. Dâhil etme ve hariç tutma kriterleri doğrultusunda 27 makale araştırma havuzuna alınmıştır. Çalışmalar beceri alanı, teorik yapı, metot özellikleri ve konu odağı bakımından veri çıkarma formu aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular frekans, yüzde ve tasviri içerik analizi yoluyla raporlanmıştır. İncelenen çalışmaların 15'i yazma, 6'sı konuşma, 4'ü okuma ve 2'si dinleme becerisine yöneliktir. Çalışmaların büyük kısmında öz-yeterlilik Bandura'nın sosyal-kognitif teorisi ekseninde ele alınmıştır. Metot bakımından nicel araştırmalar ve ölçek temelli veri toplama araçları öne çıkmıştır. Konu odakları bakımından yazma becerisinin yazma kaygısı, yazma becerisi, yaratıcı yazma, dijital hikâye anlatımı, planlı yazma modeli ve ters yüz öğrenme gibi farklı başlıklarla daha çeşitli biçimde ele alındığı görülmüştür. Dinleme becerisinde ise ölçek geliştirme, dinleme kaygısı ve podcast kullanımı ile sınırlı bir araştırma görünümü oluşmuştur. Bulgular ikinci dil olarak Türkçe öğretiminde öz-yeterlilik araştırmalarının görünür bir literatür birikimi oluşturduğunu; ancak bu birikimin beceri dağılımı, teori çeşitliliği, metot tercihleri ve konu odağı bakımından dengeli gelişmediğini göstermektedir. Gelecek araştırmalarda özellikle dinleme ve okuma öz-yeterliliğine, başlangıç seviyesinde öğrenenlere boylamlı ve müdahale temelli desenlere, beceriye has ölçme araçlarına ve ikinci dil/yabancı dil ayrımının açık biçimde kurulmasına odaklanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Self-efficacy studies in teaching Turkish as a second language have created a visible literature body in recent years. However, this accumulation has not yet been comprehensively examined regarding its distribution across writing, speaking, reading, and listening skills, theoretical structures, methodological features, and focal topics. Therefore, this research was conducted to systematically reveal the current structure of self-efficacy studies targeting basic language skills in teaching Turkish as a second language. The research examined national and international articles published until 2025 addressing self-efficacy of individuals learning Turkish as a second language regarding writing, speaking, reading, or listening skills. The study used a systematic review approach. The scanning and selection processes were organized considering the PRISMA 2020 reporting flow. Following inclusion and exclusion criteria, a total of 27 articles were included. The studies were analyzed through a data extraction form in terms of skill area, theoretical structure, method features, and focal topic. Findings were reported through frequency, percentage, and descriptive content analysis. Among them, 15 focused on writing, 6 on speaking, 4 on reading, and 2 on listening. In most studies, self-efficacy was discussed based on Bandura's social cognitive theory. Methodologically, quantitative research and scale-based data collection tools stood out. Regarding focal topics, writing skill was handled more diversely under headings like writing anxiety, writing skill, creative writing, digital storytelling, planned writing model, and flipped learning. In listening skill, a limited research landscape comprising scale development, listening anxiety, and podcast use emerged. Findings indicate that self-efficacy research in teaching Turkish as a second language has generated a substantial body of literature accumulation; however, this accumulation has not developed evenly concerning skill distribution, theoretical diversity, method preferences, and focal topics. Future research should particularly focus on listening and reading self-efficacy, longitudinal and intervention-based designs for beginner-level learners, skill-specific measurement tools, and establishing explicitly the distinction between a second and a foreign language.