İlkel sanatların modern resim sanatının oluşumuna etkilerinin sanat eğitiminde değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of primitive arts on the formation of modern painting arts in art education
- Tez No: 485998
- Danışmanlar: PROF. NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada öncelikle İlkel sanatla, İlkel halkların bu imgeleri ve formları oluşturmasındaki temel amaç saptanmış daha sonra Modern sanatçıların bu eserlere yönlenmesindeki neden anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda 19. ve 20. yüzyılda yaşanılan toplumsal gelişim ve değişimler incelenmiş, yaşanılan bu gelişim ve değişimlerden Modern Resim Sanatına etki eden alt nedenlere vurgu yapılmış, İlkel Sanatların Modern Ressamları etkileyen yönlerine değinilmiştir.Bu etkilenme sürecinin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından bilinmediği düşünüldüğünden bu konu ele alınmıştır.Bu araştırmada 19. ve 20. yy 'da Modern Ressamları farklı yollar aramaya iten alt nedenler ile bu ressamların İlkel Sanatlardan etkilenme süreçleri ile ilgili Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin bilgi sahibi olmadıkları varsayılmıştır. Araştırmada Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Modern Resim Sanatının İlkel Halk Sanatlarından etkilenme süreci konusunu bilip bilmediğini tespit etmek ve bu tespitleri değerlendirmek amaçlanmıştır.Bu çalışmanın evrenini Güzel Sanatlar Eğitimi Resim bölümü öğrencileri oluşturmuştur. Örneklem olarak Düzce Güzel Sanatlar Lisesi 11-12. sınıf öğrencileri ele alınmıştır.Çalışma nitel araştırma teknikleri ile yürütülmüştür.Araştırmanın modeli, Durum Çalışması' dır. Araştırma verileri yapılan görüşmeler, gözlem ve dokümanlardan elde edilmiştir.Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ile yapılan görüşmeler neticesinde Modern Ressamları farklı yollar aramaya iten alt nedenler ile İlkel sanatlardan etkilenme süreçleri ile ilgili Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin bilgi sahibi olmadıkları sonucuna varılmıştır.Bu nedenle Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine bu konu ile ilgili bilgi verilmesi ve bu konuyla ilgili uygulama çalışmaları yaptırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, firstly the basic aim of primitive arts, the creation of these images and forums of primitive rights was tried to be found, and then the reason why modern artists were directed to these works was tried to be understood.In this direction, the social developments and changes in the 19th and 20th centuries were examined and the reasons attributed to the Modern Painting Art were emphasized and the aspects affecting Modern Painters of Modern Painters were mentioned. This issue has been addressed since it is thought that this period of influence is unknown to the students of Fine Arts High School. In this research it is assumed that in the 19th and 20th centuries, the reasons behind the Modern Painters for different ways and the students of Fine Arts High School related to the process of influencing these artists from the Primary Arts were not informed. It was aimed to determine whether the students of Fine Arts in the research know the process of Modern Painting art's influence on primitive folk arts. The universe of this work was the students of the Fine Arts Education Department of Painting. As an example, Düzce Arts High School from Class 11-12 students are taken into consideration. As a result of the interviews made with the qualitative research data, the study came to the conclusion that the students of the Fine Arts High School related to the sub-reasons that seek Modern Painters different ways and the process of influencing them in the primary arts were not informed.For this reason, it is recommended to give information about this subject to the students of Fine Arts High School and to carry out application studies related to this subject.