Ana dili Arapça olmayanlara öykü yoluyla arapça öğretimi ve dil akıcılığındaki etkisi
Teaching Arabic to non-native speakers through the story method and its impact on language fluency
- Tez No: 486008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil öğretiminde öykü öğretim tekniklerinin kullanımının öğrencilerin farklı dil beceri seviyelerini ( hatırlama – anlama – sesli okuma becerisinin gelişmesi ) arttırmaları sürecine ne derece katkı sağladığını ortaya koymaktır. Çalışmamız Gazi Üniversitesi Arapça Öğretmenliği Bölümü birinci sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Çalışmamızda bir deney grubu bir de kontrol grubu olmak üzere yirmişer öğrenciden oluşan iki farklı grup oluşturulmuş ve bu gruplardan deney grubunda öykü öğretim teknikleri kullanılmış, kontrol grubunda ise alışılagelmiş yöntemler kullanılmıştır. Çalışmamızda öğrencilerin hatırlama – anlama – sesli okuma becerisi seviyelerini ölçmek için ön test ve son test sınavları uygulanmış ayrıca öğrencilerin sesli okuma becerilerini ölçmek için sözlü sınav yapılmıştır. Çalışmamız dört ana varsayım üzerine kurulmuştur. Bu doğrultudaki amaçlarımızdan ilki Arapça Öğretmenliği Bölümü birinci sınıfında okuyan öğrencilerin öykü öğretim tekniklerini kullanarak hatırlama, anlama, sesli okuma performanslarını iyileştirme gibi beceri seviyelerinin ne düzeyde etkilendiğini ortaya koymaktır. Diğerleri ise öğrencilerin eğitim – öğretimi daha etkin hale getirebilmeleri için sınıf içerisinde farklı etkinlikler ve araştırma yapmalarını sağlamak, ikinci dil olarak öğretilen dilin öykü öğretim teknikleri kullanılarak öğretilmesini sağlamak, Arapçanın ikinci dil olarak öğretiminde öykü öğretim tekniklerinden daha çok faydalanmaktır. Bu bağlamda yapılan ölçmeler sonucunda elde edilen sonuçlar 'Cronbach Alpha Yöntemi' kullanılarak değerlendirilmiş ve buna göre; öğrencilerin anlama düzeyi 0.582 hatırlama düzeyleri 0.464 sesli okuyabilme becerileri 0.823 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effectiveness of using the story technique in the achievement of students regarding cognitive levels (memory - understanding - assessment of the skills of reading aloud) in the teaching of Arabic language to students in the first grade at the Department of the Arabic language. The experimental group consisted of 20 students, was taught in the story mode, and the control group consisted of 20 students, who studied in the usual way. The researcher prepared an achievement test to measure the level of comprehension, memory and oral testing to gauge the level of reading skills assessment. In addition to the problem of study and previous studies, four hypotheses were formulated. An achievement test was formulated to test the hypotheses of the cognitive levels mentioned in the study. It was prepared to determine its validity and then to determine its coefficient of stability in the Cronbach's Alpha. 0.464, and that the reading scale has achieved 0.823; the test was applied to both samples, and the results for the benefit of the experimental group.