The effects of creative drama on ELT student teachers' metacognitive awareness and teaching skills
Yaratıcı dramanın İngilizce öğretmen adaylarının öğretmenlik becerilerine ve üstbilişsel farkındalıklarına etkileri
  1. Tez No: 486012
  2. Yazar: SEÇİL HORASAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Öğretmen adaylarının oyunculuk becerilerini artırma üzerine olan araştırmaların çoğunun altında yatan ana sav öğretmenliğin bir sahne sanatı olduğudur. Bir çok çalışma, kendi süreçleriyle, oyunculuk becerileriyle, ve öğretmenlik anlayışlarıyla ilgili farkındalıklarının artması için öğretmen adaylarının oyunculuk becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini tartışmaktadır. Bu sebeple, bu doktora tez çalışması üç konuya değinmektedir: yaratıcı dramanın İngilizce öğremeni adaylarının üstbilişsel farkındalıklarına, öğretmenlik becerilerine, ve bu ikisiyle ilgili algılarına etkisi. İngilizce Öğretmenliğinde okuyan 15 son sınıf öğretmen adayı 30 saatlik drama çalıştayına katılmıştır. Bu çalıştay öncesinde gerçek bir sınıf ortamında bir ders anlatımları gözlemlenmiş, kaydedilmiş, ve devamında uyarıcılı hatırlatma görüşmesi yapılmıştır. Bu öğretmenlik denemesi ve görüşmeler sonunda ise üstbilişsel farkındalıklarını ölçmek üzere bir envanter uygulanmıştır. Tüm katılımcıların ilk ders gözlemleri tamalandıktan sonra çalıştay başlamış ve yaklaşık iki ay sürmüştür. Drama çalıştayı boyunca, bir çok odak grup görüşmesi yapılmış ve katılımcılar her atölye sonrası yansıtıcı günlük tutmuşlardır. Çalıştay sonrasında baştaki süreç tekrar edilmiş ve her katılımcının ikinci öğretmenlik denemesi gözlemlenmiş, kaydedilmiş ve uyarıcılı hatırlatma görüşmesi yapılarak envanter uygulanmıştır. Nicel veriler için SPSS analiz programında t-test kullanırken nitel veriler MAXQDA programında içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Nicel ve nitel karışık analizi sonucunda üstbilişsel farkındalıklarında gelişme olduğu görülmüştür. Bu da öğretmenlikte kendi ile ilgili kavramlarda ve öğretmen özerkliğinde önemli bir anlayış ortaya koymaktadır. Sonuçlar ayrıca öğretmenlik becerilerinin de farklı katılımcılarda farklı beceriler için farklı seviyelerde gelişme olduğunu göstermektedir. Bu öğretmenlik becerilerinin oyunculuk becerileri olarak sunulmuş olması İngilizce Öğretmenliği programlarındaki drama derslerinin gözden geçirilmesi için önemli bulgular ortaya çıkarmıştır. Son olarak, katılımcıların algıları sadece dramanın ciddi anlamda katkılarını olduğunu vurgulamakla kalmamış, aynı zamanda onların kişisel ve profesyonel kimliklerini keşfetmelerine de yardımcı olmuştur. Öğretmenlik denemelerinin kaydedilip izlenmesi, grupla yapılan tartışmalar, ve uygulamaya dayalı uyarlamalar da İngilizce öğretmen adayı yetiştirmede önemli etmenler olarak dikkat çekmiştir. Çalışmanın sonuçları genel anlamda İngilizce öğretmeni adayları yetiştiren programların özellikle metot dersleri için bir eylem çağrısı yapacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The main argument that foregrounds much of the research into promoting acting skills of student teachers is that teaching is a performing art. Many studies argue that acting skills of student teachers should be fostered so as to improve their awareness of their own processes, their acting skills, and their own understanding of teaching. Accordingly, this dissertation study addresses three main issues: the effects of creative drama on ELT student teachers' metacognitive awareness, on their teaching skills, and on their perceptions about their own awareness and skills. 15 ELT student teachers took part in a 30-hour-drama workshop, before which their teaching practices were observed, recorded, and discussed with them in stimulated recall interviews. They were also administered an inventory before and after these teaching practices. Once all participants completed their first teaching, the drama workshop started and lasted for approximately two months. During the drama workshop, they joined in several focus group interviews and wrote reflective diaries after each session. After the treatment the video-recorded teaching practice, stimulated recall interview following this teaching, and the same inventory were redone. While the quantitative data were examined in SPSS through t-test, the qualitative data were examined on MAXQDA through content analysis. The results of the quantitative and qualitative analysis showed improvement in their metacognitive awareness, which provides important insights into self-concepts of teaching and teacher autonomy. The results also showed improvement in teaching skills, at varying levels for different participants. These teaching skills were offered as acting skills, which revealed highly critical findings that lead to a need for revising the drama courses in ELT programs. Finally, the perceptions of the participants not only considerably highlighted the merits of drama in teaching, but also helped them to uncover their personal and professional identities. The recordings of teaching practices, group discussions, and practical implementations were also highlighted as benign considerations in second language teacher education. The overall findings of the study can provide a call for action, especially for methodology component, in second language teacher education programs.