Yaratıcı yazılı anlatım becerisi ve Türk öğrencilerinin Arapça eğitimindeki etkisi
Developing the skill of creative written expression and its role in teaching Arabic language to Turkish students
  1. Tez No: 486011
  2. Yazar: KARIMA ABUBAKER.S. ABDULHAFID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmayla, yaratıcı yazılı anlatım yeteneklerinin geliştirilmesi ve Arap dilinin Türk öğrencilere öğretiminde oynadığı rolün öğrenilmesi amaçlanmıştır. Araştırmacı, bir grup yaratıcı yazılı anlatım yeteneğine yönelik bir program (bağlama edatlarını kullanma yeteneği-noktalama işaretlerini kullanma yeteneği-cümle öğelerini tamamlama yeteneği-cümle anlamını tamamlama yeteneği-konunun genel düzenlemesini yapma yeteneği) hazırlamıştır. Araştırma örneklemi iki şubeye (2-1) ayrılan lisans öğrencilerinden birinci sınıflara (57) kişilik bay ve bayan öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmacı, programın genel çerçevesini kapsayan hedef, içerik ve faaliyetlerden oluşan bir program oluşturmuştur. Araştırmacı yaratıcı yazılı ifadenin yeteneklerini ölçmek için iki bölümden oluşan test hazırlamıştır. Bu bölümlerin birincisi konu düzeyinde ikinci olanı da makale düzeyindedir. Doğruluk ve geçerliliğini öğrenmek için aynı temel örnekten alınan bay ve bayan öğrenciden oluşan 38 öğrenci kişilik örnek grubuna uygulandı. Araştırma (deneysel); araştırmacının iki gruba (kontrol grubu, deney grubu) ayırdığı araştırma örneğine uygulandı. Program, deney grubuna ders olarak verilmiş ve kontrol grubu olağan yöntemiyle eğitim görmeye bırakılmıştır. Programın deney grubuna uygulanmasından sonra araştırmacı iki eğitim grubuna uzaktan sınav uygulamıştır. Deney iki ay sürmüştür. Öğrencilerin yazıları toplanıp, notlarının takibi sağlandıktan sonra (SPSS) istatistik programının sağlamış olduğu tek boyutlu varyans analizi kullanılarak öğrencilerin notları analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, örnek öğrencilerin yaratıcı anlatım yeteneklerinin geliştirilmesinde program etkinliğini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar; çoğu yeteneklerin geliştiğini göstermiştir.Bu yetenekler: bağlama edatlarını kullanma yeteneği-noktalama işaretlerini kullanma yeteneği-cümle öğelerini tamamlama yeteneği-cümle anlamını tamamlama yeteneği-konunun genel düzenlemesini yapma yeteneği (giriş–gelişme-sonuç) ayrıca noktalama işaretlerini kullanma yeteneğini kazanmış öğrencilerin bu yeteneklerinde bir değişiklik olmadığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop the skills to obtain a creative written expression and its role in teaching Arabic to Turkish students. Where the researcher prepared a set of creative written expression skills such as (the skill of conjugations usage, the skill of Punctuation marks usage, the skill of the complete parts of a sentence, the skill of completing the meaning of the sentence and the skill of general arrangement of the subject). The study sample consisted of (57) students of first grade which divided into two classes (1-2). Then the researcher established the proposed program, which included the general framework of the program: objectives, content, activities. After that, the researcher prepared a test to measure the skills of creative written expression, which consists of two parts: the first is and the second is an essay. and This test is applied to a sample of 38 students from the same sample to acknowledge the sincerity of the test and its stability then apply the test (tribal) on the sample of the study which divided by the researcher into two groups (control group, experimental group), consisting of (57) students from Ghazi University. The control group left to studying in its usual way. Where the program taught to the experimental group. After the program applied to the experimental group, the researcher applied the post-test to the two study groups. The experiment took about two months, after collecting the students' writings and monitoring the scores, then analyzing the students' scores using the one-dimensional analysis of variance provided by the SPSS program in which the results of the study revealed the effectiveness of the program in the development of creative written expression skills of the sample students. The results showed that there was an improvement in most skills: the skill of conjugations usage, the skill of Punctuation marks usage, the skill of the complete parts of a sentence, the skill of completing the meaning of the sentence and the skill of general arrangement of the subject(introduction-development-conclusion) while the skill of using punctuation was acquired by students There has been no change over this skill.