Müzik öğretmeni adaylarının öğretim materyali geliştirme aracı olarak ses kayıt ve düzenleme programlarının kullanılmasına yönelik görüşleri
Views of music teacher candidates regarding the use of digital audio workstation software as a tool for developing teaching material
  1. Tez No: 486017
  2. Yazar: ERKAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının öğretim materyali geliştirme aracı olarak ses kayıt ve düzenleme programlarının kullanılmasına yönelik görüşlerinin alınıp incelenmesidir. Tarama modelinde ki bu araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“ses kayıt ve düzenleme programlarının öğretim materyali geliştirme aracı olarak kullanılmasına yönelik görüş anketi”kullanılmıştır. Geçerlik ve güvelirlik çalışmaları yapıldıktan sonra 3 üniversiteden 282 müzik öğretmeni adayına anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda: müzik öğretmeni adaylarının öğretim materyali geliştirme aracı olarak ses kayıt ve düzenleme programlarının kullanılmasına yönelik görüşlerinin olumlu yönde olduğu; görüşlerin cinsiyet faktörüne göre bir değişiklik göstermediği; sınıf düzeylerine göre yapılan incelemede 4. ve 3. sınıf öğrencilerinin, 2. ve 1. sınıf öğrencilerine göre daha olumlu bir yargı içinde oldukları; bireysel çalgı türlerine göre yapılan incelemede Batı Müziği enstrümanı çalan öğrencilerin, Türk Müziği enstrümanı çalan öğrencilere göre daha olumlu bir yargı içinde oldukları; en sevdikleri müzik türlerine göre yapılan incelemede Popüler Müziği en sevdiği müzik türü olarak belirten öğrencilerin, diğer müzik türlerine göre daha olumlu bir görüş içinde oldukları sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine and analyze the ideas of music teacher candidates for the use of digital audio workstation software as a tool for developing teaching material. In this research on the screening model,“a questionnaire for the use of digital audio workstation software as a tool for developing teaching material”was used as data collection tool which is developed by the researcher. After the studies of validity and reliability were performed, a questionnaire application was executed to 282 music teacher candidates from 3 universities. As a result of the research, it was found that the views of music teacher candidates on the use of digital audio workstation software as a tool for developing teaching material are positive; the views do not vary according to the gender factor; 4th and 3rd grade students in the examination according to the class levels have a more positive judgment than the 2nd and 1st grade students; the students who played the Western Music instrument in the examinations made according to the types of the individual instruments have a more positive judgment than the students who played the Turkish Music instruments; the students who stated that Popular Music as their favorite music genre according to the most popular music genres are in a more positive view than the other music genres.