Okuma güçlüğü olan öğrencilerin anlama becerilerinin geliştirilmesinde rehberli okuma yöntemi'nin etkisi
The effect of guided reading method on the development of comprehension skills of students having reading deficits
- Tez No: 486048
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, okuma güçlüğü olan öğencilerin anlama becerilerinin geliştirilmesinde rehberli okuma yönteminin etkisini incelemektir. Araştırmanın uygulaması, 2014-2015 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, 13.02.2015 - 28.06.2015 tarihleri arasında, Siirt Fatih İlkokulu öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Okuma güçlüğü yaşayan ve 3. sınıfı okuyan beş öğrenci çalışma grubunu oluşturmuştur. Eylem araştırması olarak tasarlanan çalışmada hem nitel hem de nicel veri toplama araçları kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak;“yanlış analiz envanteri”,“video kayıtları”,“yansıtıcı günlük”,“sağlık kontrol testleri”,“öğrenci ürünleri”ve“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Nicel veri toplama araçları olarak“okuduğunu anlama başarı testi”hazırlanmış ve uygulanmıştır. Nitel verilerin analizi betimsel analizlerle gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde ise SPSS 18 paket programından ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi'nden faydalanılmıştır. Öncelikle okuma güçlüğü olan öğrencilerin mevcut durumları yanlış analiz envanteri ve öntest olarak uygulanan okuduğunu anlama başarı testi ile belirlenmiştir. Daha sonra Rehberli Okuma Yöntemi'yle uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar 17 hafta sürmüştür. Uygulamalar esnasında öğrencilerdeki gelişimi değerlendirmek ve hangi sınıf düzeyinde metinlerin işleneceğine karar vermek için ara değerlendirmeler yapılmıştır. Ara değerlendirme etkinliklerinde yanlış analaiz envanterinden faydalanılmıştır. Uygulama süreci boyunca ortaya çıkan sorunlar betimlenmiştir. Ayrıca yaşadıkları sürece ilişkin görüşlerini almak için öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgulara göre öğrencilerin rehberli okuma yöntemini benimsedikleri ve okumaya karşı olumlu tutum geliştirdikleri tespit edilmiştir. Nitel verilerden ulaşılan sonuçlara göre rehberli okuma yönteminin, okuma güçlüğü olan öğrencilerin güçlüklerinin giderilmesine ve anlama becerilerinin geliştirilmesine katkı sağladığı belirlenmiştir. Nicel veriler ile okuduğunu anlama düzeylerinde (öntest-sontest sonuçlarına göre) istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme görülmüştür. Elde edilen sonuçlar bağlamında rehberli okuma yönteminin, öğrencilerin okuduğunu anlama başarı düzelerinin yükselmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of guided reading method on the development of comprehension skills of students having reading deficits. The research implementation is put into practise with Siirt Fatih primary students between 13.02.2015- 28.06.2015 in 2014-2015 Education Year Spring Term. Study group is consisted of five 3 grades students with reading deficits. In the study designed as action research, both qualitative and quantitative data tools are used. As qualitative data tools,“informal reading inventory”,“video recordings”,“reflective diary”,“health control tests”,“students products”and semi- structured interview forms“ are prepared and carried out. As quantitative data tools, ”comprehension reading skill test" is prepared and carried out. Qualitative data analysis is put through with descriptive analyses. In quantitative data analysis, SPSS 18 pocket programme and Wilcoxon Signed Ranks Test are benefited. According to the results achieved from qualitative datas, It is indicated that guided reading method reading contributes to resolve the deficits of students and improve comprehension skills development. According to the findings achieved from semi-structed interviews, It is revealed that students internalize guided reading method and develop a positive attitude to reading. With the quantitative datas, It is determined that there is statistically a meaningful increase in students reading comprehension skills. Based on the results gained, It is determined that guided reading method has an impact on students reading comprehension success increase. First of all, present conditions of students having reading disability have been determined through informal reading inventory and reading comprehension success test used as pre-test. Afterwards, implementations have been carried out by means of Guided Reading Method. Implementations have lasted in 17 weeks. During the implementations, mid-term evaluations have been carried out in order to evaluate students developments and decide which grade level texts will be practised. In mid-term evaluation activites, informal reading inventory has been used. Problems emerged throughout the implementation process have been described.