Sermaye yapısının belirlenmesinde dengeleme teorisi: BİST'te ampirik bir uygulama
Trade-off theory in determining capital structure: An empirical application to BİST
  1. Tez No: 486121
  2. Yazar: KEZBAN HİTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, BIST'te yer alan ve BIST100 Endeksinde işlem gören işletmelerin sermaye yapılarının belirlenmesinde dengeleme teorisinin geçerliliğini test etmektir. Çalışmanın birinci bölümünde sermaye yapısı kavramları, İkinci bölümünde sermaye yapısı teorileri açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde sermaye yapısını etkileyen firmaya özgü değişkenler ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise BIST100 endeksinde bulunan işletmelerin 2009-2016 yılları arasındaki verileri, istatistiksel bir paket programı kullanılarak panel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, BIST100'de işlem gören işletmelerin sermaye yapılarının belirlenmesinde dengeleme teorisinin kısmen geçerli olduğu ve işletmelerin sermaye yapılarını belirlerken kısmen bu teoriye göre hareket ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the validity of the trade-off theory in determining the capital structures of the enterprises listed in the BİST and traded in the BİST 100 Index. In the first part of the study, concepts of capital structure, in the second part, capital structure theories were explained. In the third part of the study, firm-specific variables affecting capital structure were discussed. In the fourth and last part of the study, the data for the years 2009-2016 of the BIST100 indices were analyzed by panel data analysis using a statistical package program. As a result of the study, It is reached the conclusion that in determining the capital structures of the enterprises traded in BIST 100, the trade-off theory is partially valid and when determining the capital structures of the enterprises, they acting partly according to this theory.