Bankacılık sektöründe inovasyon: İnovasyon performans analizi
Innovation in banking: Innovation performance analysis
  1. Tez No: 486156
  2. Yazar: BEGÜM AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
İnovasyon; önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. İnovasyon kavramı, öncesinde denenmemiş bir oluşumu, karlılık getirecek şekilde topluma sunabileceği gibi, var olan yapılara yeni bir nitelik de ekleyebilir. İnovasyon, katma değer sağlaması sebebiyle ekonominin temel yapı taşı olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı; bankacılık sektöründeki öğrenen örgütler algısının, yöneticilerin risk alma davranışlarının ve örgüt kültürünün inovasyon performansı üzerindeki etkisini ölçmek olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında inovasyon performansını ölçmek üzere anket yöntemi kullanılmış olup bankacılık sektörü çalışanlarına ulaşılmıştır. Örgüt kültürü, öğrenen örgüt ve yöneticilerin risk alma davranışlarının inovasyon performansına etkisinin bulunup bulunmadığını belirlemek üzere regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz esnasında üç model oluşturularak inovasyon performansı; örgüt kültürü, öğrenen örgüt ve yöneticilerin risk alma davranışları ölçeklerine ait alt ölçekler kapsamında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation is an important fact emerges as a requirement. The concept of innovation can offer a new formation within profitability, as well as adding a new quality to the existing structure. Innovation is considered as the fundamental milestone of the economy. The purpose of this research is determined as to measure the perception of learning organizations, the managerial risk taking behaviours and the effect of organizational culture in banking sector on innovation performance. Within the scope of the research, the survey method was used to measure the innovation performance and reached to employees working in the banking sector. Regression analysis was applied to determine whether organizational culture, learning organizations and managerial risk taking behaviors had an impact on innovation performance. Three models are instructed during analysis and organizational culture, learning organization and managerial risk taking's subscales are examined.