Sağlık kuruluşları web sitelerinin medikal turizm açısından değerlendirilmesi
Evaluation of web sites of the health organizations in terms of medical tourism
  1. Tez No: 486266
  2. Yazar: MUHAMMET SEMİH GÜNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN KOZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Medikal turizm alanında uzmanlaşmış hastanelerin web sitesi, tıbbi tesislerin tanıtımını yapmak ve teşvik etmek için önemli bir pazarlama kanallarıdır. Medikal turizm alanında hizmet veren hastanelerin web sitelerinin pazarın beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklere uygun olarak oluşturulması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı ise, Türkiye'de son yıllarda alternatif bir turizm türü olarak gelişmekte olan medikal turizmin Türkiye'deki durumunun irdelenmesi ve hastanelerin web sitelerinin içeriğinin özelliği ve kullanıcı odaklı olması yönünden incelenmesidir. Bu çalışmada en çok tercih edilen hastanelerin web sitelerinin içerikleri Maifredi vd. (2010) tarafından geliştirilen ölçek ile analiz edilmiştir. Ölçek teknik faktörler, hastane bilgileri ve hizmetleri, kabul ve sağlık hizmetleri, interaktif çevrimiçi hizmetler ve dış faaliyetler olmak üzere beş boyut ve 85 sorudan oluşmaktadır. Araştırmada öne çıkan bulgular arasında yabancı dillerde hastanelerin web sitelerine girme oranı, hastanelerin konumları ve iletişim konularında bilgi verme oranı, anlaşmalı kurumların sunulması ve internet üzerinden randevu olanaklarının bulunması oranı yüksek bulunmuş olmasıdır. Ancak hastanelerin, hizmetlerinin ücretleri ve ödeme yöntemleri konusunda bilgi vermedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Websites of hospitals specializing in medical tourism are important marketing channels for showcasing and promoting destinations medical facilities. Hospitals that serve in the field of medical tourism need to be created in accordance with the qualities that can meet the expectations and needs of the market of the web sites. The aim of this study is to investigate medical tourism which are the developing alternative forms tourism in Turkey in recent years and to evaluate the characteristics of the contents and the user-orientation of hospital websites. In this study, the content of websites of health institutions which most preferred hospitals were analyzed with a scale developed by Maifredi al. (2010). Scale consists of five parts listed as technical factors, hospital information and services, acceptance and health services, interactive online services and external activities and 85 questions. Among the findings which featured in the study; rate of the entering into website of hospitals in foreign languages, rate of the information provided about hospital' location and contact information, ratio of presentation of the institutions working under an agreement and possibility of appointment over the internet have high rates. But it was indicated that hospitals didn't provide information about fees and payment methods of hospital services.