İş modeline göre sermaye yapısının belirleyicileri: Düşük maliyetli ve geleneksel havayolları üzerine bir panel veri analizi
Determinants of the capital structure in different business models: a panel data analysis on low cost and traditional airlines
  1. Tez No: 486281
  2. Yazar: KASIM KİRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmanın amacı, uyguladıkları iş modeline göre havayolu şirketlerinin sermaye yapısını belirleyen faktörlerin ortaya çıkarılmasıdır. Bu kapsamda havayolu şirketleri, uyguladıkları iş modeli dikkate alınarak geleneksel ve düşük maliyetli olmak üzere iki farklı grup halinde değerlendirilmiştir. Çalışmada geleneksel ve düşük maliyetli iş modeli uygulayan havayolu şirketlerinin sermaye yapısını belirleyen faktörlerin ortaya çıkarılması ve bu iş modeline sahip havayolu grupları arasında, sermaye yapısının belirleyicileri konusunda anlamlı farklılıkların olup olmadığının ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Buna ek olarak iş modeline göre havayollarının finansman davranışlarının Finansman Hiyerarşisi ve Dengeleme Teorisi ile uyumunun incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada 31 geleneksel ve 15 düşük maliyetli iş modeli uygulayan havayolu şirketine ait finansal veriler, panel veri analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. 2004-2015 döneminin incelendiği çalışmada, literatürde en çok kullanılan sermaye yapısı değişkenleri kullanılmıştır. Çalışmanın ampirik bulguları, geleneksel ve düşük maliyetli iş modeli uygulayan havayollarının uzun vadeli finansman davranışlarının büyük ölçüde benzerlik gösterdiğini ve havayolu gruplarının Dengeleme Teorisine uygun olarak davrandığını ortaya koymaktadır. Buna karşın elde edilen sonuçlar, havayolu gruplarının kısa vadeli finansman davranışlarının belirgin bir şekilde farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the factors that determine the capital structure of airline companies according to the business model they apply. To this end, both traditional and low-cost airline companies were evaluated with regards to the business models they employed. The study was intended to establish the factors that determine the capital structures of airline companies that employ the traditional and low-cost business models, and to determine whether there was a significant difference regarding the determinants of the capital structure of the airline groups employing these business models. Additionally, it sought to examine the consistency of the financing behaviors of airlines with the Pecking Order and Trade-Off Theories according to their chosen business models. Panel data analysis was utilized to analyze financial data of 31 airline companies that followed the traditional business model and 15 that followed the low-cost business model. This study, which examined the period of 2004-2015, used capital structure variables that were used most in the literature. The empirical findings of the study show that the long-term financing behaviors of airlines that employ the traditional and the low-cost business models are largely similar, and that airline behave well in accordance to the Trade-Off Theory. However, the results show that short-term financing behaviors of airline groups differ prominently.