İslami finansta yasaklar ve temel islami akitler
Prohibitions and basic islamic contracts at islamic finance
- Tez No: 486357
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İslami finans her türlü finansal faaliyetin, islami emirler ve yasaklar tarafından oluşturulan helal dairesi içerisinde gerçekleştirildiği; küresel kapitalizm tarafından üretilen problemlere cevap niteliğinde pek çok finansal enstrümana sahip bir sistemdir. Ayrıca bu sistem sadece Müslümanların değil, tüm insanların refahı için kullanılabilecek, temel ilkelerinden taviz verilmemesi şartıyla çağın değişen koşul ve ihtiyaçlarına karşılık vermekte zorlanmayacak kadar da esnek bir finansal sistemdir. İslami finansta yasaklar ve temel islami akitlerin incelenmesini konu alan bu tezde islami finansın temel prensipler olarak benimsediği bu ilkelerin detaylı açıklanması yoluyla, bu sistemin konvansiyonel finansal sistem için güçlü bir alternatif olarak nasıl ortaya çıktığı irdelenmiştir. İlk önce islami finansın temel prensipler olarak benimsediği, riba, faiz, garar, kumar ve şans oyunları ile israf yasaklarından detaylıca bahsedilmiş daha sonra ise bu sınırlamalar çerçevesinde, hem İslamın genel ilke ve prensipleri hem de çağın gerektirdiği imkân ve ihtiyaçlar dikkate alınarak geliştirilen finansal araçlar etraflıca anlatılmış ve tartışılmıştır. Bu finansal araçların iktisadi hayat içerisinde teşekkül etmesi zaviyesinden bakılacak olursa en önemlilerinin; karz-ı hasen, mudaraba, Müşareke, murabaha, icare, mufavada, inan, vücuh, şirket-i amal, muzaraa, sukuk, istisna, selem ve takafül oldukları tespit edilmiş ve bu araçlar detaylıca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic finance means that all kinds of financial activities are carried out within the halal circle formed by islamic orders and prohibitions; is a system with many financial instruments in response to the problems generated by global capitalism. Moreover, this system is a flexible financial system that can be used not only for Muslims but also for the welfare of all people, provided that they do not compromise their basic principles and meet the changing conditions and needs of the times. This thesis is subject to examine the bans in islamic finance and the fundamental islamic laws by explaining adopted priciples in details and how this system emerged as a powerful alternative to the conventional financial system. At first, the basic principles adopted by the islamic finance such as; riba, interest, garar, gambling, chance games and wasting bans are deeply mentioned and then in the framework of these limitations, both the general principles and teachings of islam, as well as the financial instruments developed by considering the needs and possibilities of the times have been thoroughly explained and discussed. If we look at the creation of these financial instruments from the economic life, the most important ones; karz-ı hasen, mudaraba, Müşareke, murabaha, icare, mufavada, inan, vucuh, şirket-i amal, muzaraa, sukuk, istisna, selem and takaful which have been determined and explained in detail.