Mobilyacılık sektöründe maliyet muhasebesi uygulamaları üzerine bir araştırma: Antakya örneği
A research study on cost accounting practices in the furniture sector: the case of Antakya
  1. Tez No: 486420
  2. Yazar: LEMAN MELTEM TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, mobilyacılık sektöründe el yapımı geleneksel üretimden modern teknoloji kullanımına dayalı üretime geçmekte olan Antakya'da mobilya sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin üretim maliyetinin hesaplanması, kontrolü ve analizine yönelik modern yöntem ve teknikleri kullanma düzeylerinin tespit edilmesi suretiyle uygulamada eksik görülen hususların giderilmesine yönelik öneriler geliştirilmesi ve önerilerin sektördeki işletmelerle paylaşılarak Antakya ölçeğinde işletmelerin uygulamalarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Antakya'da faaliyet gösteren mobilya işletmelerinden iradi olarak seçilen 66 mobilya işletmesinin yönetici veya sahibi ile yüz yüze görüşme yoluyla anket uygulanarak veri toplanmıştır. Elde edilen veriler arasındaki ilişkiler SPSS programında Ki-kare testi ve Çapraz Tablolar (Crostabs) analizi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamındaki şirketlerin yaklaşık olarak yarısının üretilen birimlerin maliyetinin hesaplanmasında Standart Maliyet Yöntemini, yarısının da Fiili Maliyet Yöntemini kullandığı tespit edilmiştir. Ayrıca şirketlerin çoğunun karar verme sürecinde başa baş noktası hesaplaması yaptıkları ancak katkı payı analizi ile malzeme ve işçilik maliyeti analizi yapmadıkları ve modern yönetim muhasebesi yaklaşımlarını kullanmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide contribution to furniture enterprises with suggestions generating from the present study by detemining to what extend furniture enterprises in Antakya, which have experienced transition from handmade traditional furniture production to using modern technology in furniture production, use modern methods and techniques for cost calculation and control. Data were gathered by applying questionnaire through face to face interview to the manager or owner of 66 furniture enterprises selected volitionally from furniture enterprises operating in the city Antakya. The data obtained through the questionnaire were processed by means of the SPSS program in order to prepare frequency tables and make Ki-Kare test and Cross-table (Crostabs) analysis to determine if there is a relationship between some elements herein. We revealed that approximately fifty percent of the surveyed enterprises use Standard Costing Method and fifty percent of them uses Historical Costing Method in calculating cost of units produced. We also determined that most of the surveyed enterprises make break-even point analysis in their decision making process, however most of them don't make contribution magrin analysis and material-labour cost analysis and don't use modern managerial accounting approaches herein.