Hücre ve bölünmeler ünitesi için geliştirilen web 2.0 aracının öğrencilerin akademik başarılarına uzamsal görsel algılarına ve kavramsal öğrenmelerine etkisi
The impact of a web 2.0 tool developed for the cell and cell division unit on students' academic achievement, spatial visual perception, and conceptual learning
  1. Tez No: 954348
  2. Yazar: İBRAHİM ENES TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN İLKÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Teknolojik gelişmelerin ivme kazandığı günümüzde, eğitim programlarının da yenilikçi yaklaşımlar doğrultusunda güncellenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Özellikle fen eğitimi, karmaşık ve soyut kavramları içermesi nedeniyle teknolojik uygulamalara açık bir alan olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, Web tabanlı uygulamalar, Web 2.0 araçları, oyun tabanlı öğretim, kodlama ve STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimi gibi çeşitli teknoloji temelli yaklaşımlar, fen eğitimine entegre edilmekte ve öğrenme süreçleri öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilmektedir. Fen eğitiminin sahip olduğu soyut yapı, öğrencilerin öğrenme sürecini zorlaştırmakta, kavramların anlaşılmasını güçleştirmektedir. Bu güçlüklerin üstesinden gelmede Web 2.0 araçlarının sunduğu etkileşimli ve görsel imkanlar önemli avantajlar sağlamaktadır. Özellikle biyoloji gibi görsel materyalin yoğun olduğu alanlarda, Web 2.0 araçları sayesinde öğrencilerin akademik başarılarının ve kavramsal öğrenme düzeylerinin artışı desteklenmektedir. Bu çalışmada, 7. sınıf“Hücre ve Bölünmeler”ünitesine yönelik geliştirilen Web 2.0 aracının, öğrencilerin akademik başarılarına, uzamsal-görsel algılarına ve kavramsal öğrenmelerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmış, ön test-son test kontrol gruplu model uygulanmıştır. Analizlerde, hücre başarı testi, uzamsal görselleştirme testi, kavramsal öğrenme soruları, resim çizme görevleri ve öğrenci görüş formlarından elde edilen veriler kullanılmıştır. Sonuçlar, geliştirilen Web 2.0 aracının öğrencilerin akademik başarılarını, uzamsal görsel algılarını ve kavramsal öğrenmelerini anlamlı düzeyde geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerle yapılan görüşmelerde bu aracın öğrenme ortamını zenginleştirdiği ve kavramsal anlamayı güçlendirdiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, Web 2.0 araçlarının fen eğitiminde kullanılması, öğrenci merkezli ve yenilikçi öğrenme ortamlarının oluşturulmasına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving technological landscape, it has become essential to update educational curricula in line with innovative approaches. Science education, in particular, stands out as a field that is highly receptive to technological applications due to its complex and abstract concepts. In this context, various technology-based approaches such as web-based applications, Web 2.0 tools, game-based instruction, coding, and STEM education are being integrated into science teaching, allowing learning processes to be tailored to students' interests and needs. The inherently abstract nature of science education often makes learning processes challenging for students and impedes the comprehension of key concepts. The interactive and visual affordances offered by Web 2.0 tools provide significant advantages in overcoming these difficulties. Especially in disciplines such as biology, where visual materials are prevalent, Web 2.0 tools support increased academic achievement and the enhancement of conceptual understanding among students. In this study, the impact of a Web 2.0 tool developed for the seventh-grade“Cells and Cell Division”unit on students' academic achievement, spatial-visual perception, and conceptual learning was investigated. The research employed a quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group model. Data were collected using a cell achievement test, spatial visualization test, conceptual learning questions, drawing tasks, and student interview forms. The results indicate that the developed Web 2.0 tool significantly improved students' academic achievement, spatial-visual perception, and conceptual learning. Furthermore, interviews with students highlighted that this tool enriched the learning environment and strengthened conceptual understanding. In conclusion, the use of Web 2.0 tools in science education offers substantial contributions to the creation of student-centered and innovative learning environments.